Manşetler

Buradasın: Sağlık » Diyet » 10 Dakikada 100 Kalori Yakan Kilo Verdiren Egzersizler
 

10 Dakikada 100 Kalori Yakan Kilo Verdiren Egzersizler

Reklam

10 Dakikada 100 Kalori Yakan Kilo Verdiren Egzersizler

10 dakika da 100 kalori yakmak mümkün mü? Uzman Diyetisyen Serkan Tutar'ın açıkladığı 10 dakika da 100 kalori yakmak için yapılan egzersizleri sizlere sunuyoruz. Kalıcı bir şekilde kilo verdiren bu sporları yaptığınızda sağlıklı bir şekilde kalorilerinizi yakabilirsiniz.
 

Uzman Diyetisyen Serkan Tutar‘ın 10 dakikalık 100 kalori yaktıran egzersizleri şöyle;
 

10 dakika bisiklet binin
 

Saatte ortalama 24 km hızla bisikleti 10 dakika boyunca sürdüğünüzde 92 kalori yakarsınız. Bu rakamlar düz yolda sürdüğünüz koşullarda geçerlidir. Eğer yokuş yukarı bisiklet sürüyorsanız bu daha fazla kalori yakacağınız anlamına gelmektedir. Spinning yapmaktan hoşlanmayanlar için daha iyi bir alternatiftir.


 

10 dakika yüzün
 

10 dakika boyunca aralıksız yüzüldüğünde 85 kalori yakarsınız. Yüzme genel olarak kilo vermede değil, vücudu şekillendirmede daha önemli bir spordur. Bu nedenle hedef kilonuza ulaştıysanız yüzme ile birlikte vücudunuzun sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.
 

10 dakika sprinter koşu
 

Saatte 13 km hızla koşmak oldukça zordur. Ancak bunu başardığınızda 10 dakika içerisinde 117 kalori yakarsınız. Eğer bunu yapabilecek gücünüz ve enerjiniz yoksa size tavsiyemiz daha kısa zaman aralıklarıyla ve daha sıkı bir tempo ile koşmanızdır. 1-2 dakika koşu temponuzu maksimuma çıkarıp daha sonra yavaşlayıp, tekrar hızlandırabilirsiniz.
 

10 dakika ip atlayın
 

10 dakika boyunca durmadan ip atlamak ciddi anlamda zor bir egzersizdir ama 10 dakika boyunca ip atladığınızda yaklaşık olarak 87 kalori yakarsınız. Bunu daha eğlenceli bir hale getirebilmek için her seferinde bir hedef belirleyip vücudunuzu bu sayıya ulaşmak için zorlamalısınız.
 

10 dakika spinning yapın
 

10 dakika boyunca spinning yaptığınızda yaklaşık olarak 99 kalori yakarsınız. Bu kaloriyi 10 dakika yakmanız için spinningin çok yüksek tempoda yapılması gerekmektedir. Spora yeni başlayanlar için çok yüksek tempoda bu egzersizi yapmak doğru değildir. Bu nedenle temponuzu yavaş yavaş arttırmaya özen gösterin.
 

10 dakika step aerobik

 

Yüksek yoğunluklu step aerobik yapıldığında 10 dakika içerisinde 92 kalori yakarsınız. Eğer biraz daha fazla zamanınız varsa yeni hareketler öğrenebilir ve yaktığınız kalori miktarını zamanla doğru orantılı olarak arttırabilirsiniz. Ayrıca grup seanslar bu tarz sporlarda yapma süresini uzatmaktadır. Fazla miktarda ter atılması nedeni ile yağ yakımına da ciddi katkısı bulunmaktadır.

 

10 dakikalık sprint ve şınav

 

Bu iki egzersizi birleştirmeniz çok daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. 1 dakika boyunca sprint atıp daha sonra 1 dakika boyunca şınav çekmeniz yakılan kalori miktarının 10 dakika içerisinde 130 olmasını sağlayacaktır.
 

10 dakika basketbol oynayın
 

Basketbol kalorinin fazla yakıldığı bir egzersizdir. Eğer 10 dakika içerinde 95 kalori yakmak istiyorsanız yüksek tempoda basketbol oynamalısınız. Yüksek tempo basketboldan kastımız adam adama veya alan savunması olsa da tam saha savunma yapmanız gereklidir.
 

10 dakika eliptik bisiklet
 

Eliptik bisiklet uzun süre yapılması zor olan bir egzersiz aletidir. Eliptik yapan bireyler 10 dakika içerisinde 105 kalori yakarlar. Uzun süre yapılması kas kasılmasına neden olabileceği için dikkatli yapılmalıdır. Daha zorlu hale getirmek için direnci ve eğimi üzerinde oynayabilirsiniz. Bu şekilde yakılan enerji artmaktadır.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?