Manşetler

Buradasın: Haberler » Gündem » 12 Ay Askerlik Ne Zaman Yürürlüğe Girecek 2013
 

12 Ay Askerlik Ne Zaman Yürürlüğe Girecek 2013

Reklam

12 Ay Askerlik Ne Zaman Yürürlüğe Girecek 2013

Askerlik,Askerlikte son durum ne,askerlik ne zaman 12 aya düşüyor,askerlik ne zaman düşecek

TEK TİP! SINIFLANDIRILMADAN 9 AY ASKERLİK SÜRECİ YÜRÜRLÜKTE TEK TİP ASKERLİKTE SON DURUM NEDİR? - SAVUNMA BAKANLIĞI

Org. Koşanerin gündeme getirdiği tek tip askerlik formülünün ayrıntıları ortaya çıktı. Yeni taslağa göre ister üniversite, ister ilkokul mezunu olsun, her Türk evladı 9 ay askerlik yapacak.

Gönül, Maldivler Savunma ve Ulusal Güvenlik Bakanı Ameen Faisal ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Gönül, görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Bir gazetecinin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşanerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinde tek tip askerlikle ilgili dosya verdiğini ifade ederek, değerlendirmesini sorması üzerine Gönül, şunları söyledi:

Konu nihai bir kanun tasarısı haline gelmediği için bir şey söylemek yanlış olur. Bakanlar Kurulunda müzakere edilecek aşamaya geldiğinde daha çok bilgi verme şansımız olur. Değişecek bilgileri söylemek yanlış olur. Metin nihai şeklini alsın ondan sonra bilgi verelim.

Başbakan Erdoğana verilen dosyayla ilgili ben bir şey bilmiyorum. Bunu da sizden duyuyorum. O konuda bir şey söylemem mümkün değil. Genelkurmayın bir açıklaması olmadı bildiğim kadarıyla. Bu konuda siz nasıl bilgi aldınız onu da bilmiyorum açıkçası. Benim bilgim, şu anda bakanlık olarak verebileceğim bilgi, henüz Bakanlar Kurulunda görüşülebilecek bir tasarı seviyesine gelmedi.

Tek tip askerlik üniversite mezununu mağdur eder

Genelkurmay Başkanlığının iki yıldır üzerinde çalıştığı "tek tip askerlik" uygulaması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Zorunlu askerlik hizmetinin tek tip olması halinde ilköğretim, lise ve yüksekokul mezunları 15 ay yerine 9 ay askerlik yapacak. Yeni modelle birlikte üniversite mezunlarına tanınan yedek subaylık hakkı ise artık olmayacak ve kısa dönem askerlik süresi 6 aydan 9 aya çıkacak. Üzerinde halen çalışmaların devam ettiği uygulamaya farklı çevrelerden tepki geldi.

Emekli Binbaşı Selahattin Arslan askerliğin tek tip olarak 9 ay yapılmasının gereksiz bir planlama olduğunu belirtti. Askerliğin kişiye temel savunma eğitiminin verilmesinden ibaret olduğunu anlatan Arslan, bu eğitimin de 2 veya 3 ay içerisinde tamamlanabileceğini ifade etti. Arslan kısa dönem olan 6 ay askerliğin bile uzun bir dönem olduğunu düşündüğünü söyledi. Bu planlamanın üniversite mezunlarının 4 yılda zar zor bitirip bulduğu işi kaybetmesine neden olabileceğini söyleyen Arslan, bunca zaman üniversite mezunları ile lise mezunlarının oluşturduğu sistemin tek tipe dönüştürülmesinin etkilerinin de iyice hesaplanması gerektiğini vurguladı.

Her Türk evladı 9 ay askerlik yapacak
Org. Koşanerin gündeme getirdiği tek tip askerlik formülünün ayrıntıları ortaya çıktı. Yeni taslağa göre ister üniversite, ister ilkokul mezunu olsun, her Türk evladı 9 ay askerlik yapacak.
Genelkurmay Başkanlığı görevini bugün Org. İlker Başbuğdan devralacak Org. Işık Koşanerin yeniden gündeme getirdiği "tek tip askerlik" uygulamasında 9 aylık bir süre üzerinde çalışıldığı öğrenildi. Taslak çalışmaya göre 4 yıllık üniversite mezunu olanlar ile olmayanlar aynı sürede vatani görevini yapacak. Kısa dönem askerlik sistemi rafa kalkacak. 9 ay boyunca herkes aynı karavanadan yemek yiyecek.

ÖZEL SİLAH EĞİTİMİ

Acemilik ve usta birliği dönemleri de komutanlık ve birliklere göre değişiklikler içerecek. Bu süreyi kuvvetler belirleyecek. Acemi eğitimi 20 ilâ 30 gün arasında verilecek. Yemin töreninden sonra ikinci döneme geçilecek. Bu dönem ise 45 gün sürecek. Bu süre içinde bütün askerler özellikle silah kullanma konusunda özel eğitimden geçirilecek. Bu sürenin sonunda da askeri personelin birlik görevlendirilmesi yapılacak.

BEDELLİYE AÇIK KAPI

Yeni düzenlemeyle, 4 yıllık üniversite mezunları arasından seçilen yedek subaylık dönemi de sona erecek. 12 ay süreliğine takım komutanı olarak kıtalarında görev yapan yedek subaylar da er statüsüyle zorunlu askerlik hizmeti yapacaklar. Takım komutanları ise mesleği askerlik olan sözleşmeli subaylardan oluşacak. Bedelli askerliğin çıkmaması için gerekçe gösterilen TSKdaki asker açığı da tek tip askerlik uygulaması sayesinde kapanmış olacak. Asker açığı kapanırsa bedelli askerliğin yeniden gündeme gelebileceği öngörülüyor.

5 FARKLI UYGULAMA BULUNUYOR

TSKdaki mevcut uygulamaya göre askerlik çağına gelen erkekler, "kısa dönem", "yedek subay" ve "uzun dönem" askerlik yapabiliyor. Buna göre ilköğretim ve lise mezunu olanlar 15 ay askerlik yapıyor. Üniversite mezunları ise askerliklerini kısa ve yedeksubay dönemi olarak yapabiliyor. Kısa dönem 6 ay, yedek subay dönemi ise 12 ay sürüyor. Bunun dışında yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, 28 günü kapsayan paralı eğitimle askerlik yapabiliyor. Bedelli askerlikten ise 28 gün sürecek eğitim dönemi için gerekli parayı yatıran herkes yararlanabiliyor.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular