Manşetler

Buradasın: Haberler » Gündem » 19 Mayıs Kütahya Depremi Son Durum
 

19 Mayıs Kütahya Depremi Son Durum

Reklam

19 Mayıs Kütahya Depremi Son Durum Dün akşam saatlerinde Kütahyada meydana gelen 5.9 şiddetindeki deprem, insanları korkuttu. Deprem sırasında bir kişi balkondan atlayarak bir kişide kalp krizinden hayatını kaybetti.

Toplam 2 kişi hayatını kaybetti, 79 kişi de yaralandı. sivil Savunma ekipleri yıkım olan yerlerde yardım çalışmalarına başladı.

Habertürkün haberine göre :

Depremin ardından 1 kişinin panikle binadan atlayarak, 1 kişinin de kalp krizi nedeniyle hayatını kaybettiği belirlendi.

Kızılay tarafından Manisa, Afyonkarahisar ve İzmir bölge yönetim merkezlerinden iaşe ve ibate malzemeleri bölgeye gönderilmek üzere hazırlandı. Deprem nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlıkları; İstanbul, İzmir, Bursa, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya valilikleri ile Kızılay Genel Başkanlığı arasında sağlanan koordinasyon sonucu, sağlık, güvenlik, arama-kurtarma ve olası arızaların giderilmesi için ekip ve ekipman bölgeye sevk edildi.

Bölgeye, İzmirden 25, İstanbuldan 25, Bursadan 17, Afyonkarahisardan 20, Uşaktan 4, Kütahyadan 15, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibinden 120 olmak üzere toplam 226 personel gönderildi.

Ayrıca, çalışmalarda kullanılmak üzere 30u ambulans olmak üzere toplam 51 araç ile 5 arama köpeği bölgeye sevk edildi.

BÖLGEDE 5 KATLI BİR BİNA ÇÖKTÜ, 2 MİNARE YIKILDI
Kütahyanın Simav ilçesinde yaşanan 5.9 büyüklüğündeki depremde Simav ilçesinde 1 kişi, Hisarcık ilçesinde de 1 kişi olarak açıklanırken, bölgede 100 kişinin de yaralandığı bildirildi. Ancak yaralı sayısının arttığı kaydedildi.
Bölgede 5 katlı bir binanın da çöktüğü, 2 minarenin de yıkıldığı gelen bilgiler arasında.

HASTANE BOŞALTILIYOR
Simav Devlet Hastanesi Başhekimi Naci Çağlar, hastaneyi boşaltmaya başladıklarını, yoğun bakımdaki 3 hastayı Uşaka sevk ettiklerini, diğer yatan hastaları da taburcu ettiklerini bildirdi.


"ÇADIRLAR KURULACAK, HALKIN İHTİYAÇLARI KARŞILANACAK"
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, Simavdaki deprem yerine gelen Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, incelemelerin ardından bir açıklama yaptı. Çiftçi, "Simavda bir, Hisarcıkta bir vatandaş panikten balkondan atlayarak hayatını kaybediyor. 50ye yakın vatandaşımız hafif yaralı, bir vatandaşımız ağır yaralı olduğu için Uşak Devlet Hastanesine sevk ettik. Devletin bütün imkanları şu anda Simavda seferber oldu. Başbakanımız konuyu yakından takip ediyor. Çevre bakanımız şu an Simava gelmek üzere. Bakanımız Cemil Çiçek ekibini kurup Simava gönderdi. Muhtemelen sabah Simavda olurlar. Çadırlar kurulacak, yemek pişirilecek. Halkın ihtiyaçları karşılanacak" dedi. Vali Çiftçi, ilçeye elektrik verebilmek için çalışmaların sürdürüldüğünü aktardı.

Simav Devlet Hastanesini de ziyaret eden Vali Çiftçi, yaralılarla ve vatandaşlarla konuşarak bilgi aldı. Çiftçi, ilçe merkezinde yan yatarak bitişikteki bir binaya yaslanan 5 katlı binanın bulunduğu yerde de incelemelerde bulundu.

Öte yandan Simavda kafa travması sonucu öldüğü bildirilen kişinin Hüseyin Oran, Hisarcık ilçesinde ise kalp krizi nedeniyle ölen kişinin Halil Yıldırım olduğu öğrenildi.

Bu arada, merkeze bağlı Karapınar köyünde 7 - 8 evde duvar çökmesi meydana geldi. Köyde can kaybı yok. Köylüler, dışarıda beklemeye devam ediyor.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?