Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » E Devlet » 2010 Havaş Hava Yolları Şirketi İşçi Alımı
 

2010 Havaş Hava Yolları Şirketi İşçi Alımı

Reklam

Başvuruda bulunacak adaylarda aranan nitelikler:
İşçi:
havaalanına yakın şirket servisi ile ulaşılabilen güzergahlarda ikamet ediyor ,
en az ilkokul mezunu,
18-35 yaş arası,
Vardiyalı çalışabilir
olma şartları aranmaktadır. Başvurular istasyonlarımıza şahsen, Havaş görevlileri tarafından kendilerine verilecek başvuru formunu doldurmak suretiyle yapılmalıdır. Başvurular esnasında adayların yanlarında resim ve nüfüs cüzdanlarını getirmeleri gerekmektedir. Çalışma saatleri şirketimizde uygulanmakta olan vardiyalı düzene göre ayarlanmaktadır.


Harekat Memuru /Yolcu Hizmetleri Memuru :

Havaalanına yakın şirket servisi ile ulaşılabilen güzergahlarda ikamet ediyor
En az lise mezunu
İyi derecede yabancı dil konuşabililir (tercihen ingilizce)
18-35 yaş arası
Vardiyalı çalışabilir
olma şartları aranmaktadır. İşe alım sınavında adaylara Yabancı Dil ve öğrenme/analitik düşünme/problem çözme becerisinin ölçüldüğü testler uygulanmaktadır.Bu testlerde başarılı olan adaylar, HAVAŞ profiline uygunluğun sorgulandığı Yetkinlik Bazlı Türkçe Mülakat ve yabancı dilde konuşma seviyesinin ölçüldüğü mülakata katılır. Değerlendirme sonucu olumlu olan adaylar işe alım sürecini takiben teorik ve işbaşı eğitime davet edilirler. . Eğitim sonunda yapılacak sınavda başarılı olan adaylar işe başlatılır.

Münferit Eleman Alımı:

Genel Müdürlük ve İstasyonlarda Planlama dönemi ve Toplu İşe Alım dönemleri dışında kalan zamanlarda, iş süreci içerisinde ortaya çıkan münferit personel ihtiyaçları için web sitemize ya da şirketimize bizzat yapılan başvurular değerlendirilmektedir.

Genel Müdürlük Kadroları için şirketimize yapılan başvurular her ünvanın gerektirdiği nitelikler doğrultusunda ön elemeye tabi tutulur. Nitelikleri uygun bulunan adaylar değerlendirme sürecine dahil edilerek pozisyonun gerektirdiği yetkinlikleri açısından değerlendirilir .

Görevin gerektirdiği nitelik ve yetkinliklere sahip, Havaş Kurum Kültürü ile uyumlu aday(lar) göreve başlatılır. Yeni başlayan personelin ,iş ve şirket kültürüne uyum sağlamaları için işteki ilk günlerinde şirkete ait kural ve yönetmeliklerin, kendi haklarının ve iş çevresinin tanıtımını kapsayan bilgilerin etkin bir işe alıştırma planı içinde verilmesi ?oryantasyon programı? ile sağlanmaktadır.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?