Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Eğitim » 2010 ÖSS - LYS Ek Yerleştirme Taban Puanları Düşer mi?
 

2010 ÖSS - LYS Ek Yerleştirme Taban Puanları Düşer mi?

Reklam

>Ek yerleştirme tercihlerine katılacak olan üniversite adaylarının merak ettiği konulardan biri de 5 Ekim 2010 tarihinde yayınlanacak olan Ek Yerleştirme kılavuzunda belirtilen taban puanların düşüp düşmeyeceği konusu. beyazportal sitesi olarak ÖSYM’nin olaya bakış açısından açıklık getirme gereği duyduk…

İlk yerleştirmede hatalı tercih yapanlar,tercih yapmayıp pişmanlık duyanlar ya da puan yetersizliğinden dolayı yerleşemeyenler umudunu ek yerleştirme tercihlerine bağlamış durumdalar. Görüldüğü üzere ek yerleştirmeye katılacak olan adayların profilleri birbirlerinden çok farklıdır.

ÖSYMnin ek yerleştirmelerde önceki yıllarda da uyguladığı bir prensip vardır: Bir bölümün taban puanını, ilk yerleştirmede oluşan taban puanın altına asla çekmez. Örneğin ABC üniversitesinin Kimya bölümü 16 Ağustos 2010 tarihinde açıklanan ilk yerleştirme sonuçlarına göre en son 410 puandan öğrenci almış ise, bu bölümün taban puanı ek yerleştirmelerde de en düşük 410 olarak belirlenir. ÖSYM böyle bir uygulamayı ilk yerleştirmede bu üniversitenin bu bölümüne yerleşen öğrencilere haksızlık olmaması sebebiyle uygulamaktadır. Kaldı ki, ÖSYM böyle bir uygulamayı yapmasa dahi taban puanların ilk yerleştirmedeki taban puanların altına düşmesi mantîken çok zordur.

Taban Puanı Olmayan Bölümler

2010 Ek Yerleştirme kılavuzunda bazı bölümlerin taban puanları olmayacak. Bu bölümler ilk yerleştirmede rağbet görmediği için hiç öğrenci alamayan ya da sonradan açılan bölümler olacak. Dolayısıyla bu bölümlerde ÖSYM taban puan kısıtlaması yapmayacaktır.

beyazportal.com

“Kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.”

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?