Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Sınavlar » 2010 Öss Sınav Sistemi Nasıl Olacak - Yeni sınav sistemi 2010
 

2010 Öss Sınav Sistemi Nasıl Olacak - Yeni sınav sistemi 2010

Reklam

2010 Öss sınavında yeni sistem uygulanacak diye duyumlar almaya şimdiden başladık. Bu aralar Yökün gündeminde Öss sınav sisteminin değiştirilmesi var. Aldığımız duyumlara göre öss sınavı 2010 yılında tamamen değişecek ve yerine yepyeni bir sistem getirilecek. Yeni sistemle ilgili değişiklikleri okudum ve baya güzel bir sistem yapıldığını düşünüyorum. Yeni sistemin nasıl işleyeceğini burda yazılan yazıdan öğrenebilirsiniz.

Beni en çok sevindiren haber ise İmam Hatip Lisesi mezunlarının mağduriyetinin ortadan kaldırılması oldu. Uzun süredir üniversite yüzü göremeyen İHL mezunları artık yeni sistem ile istedikleri üniversiteye gitme hakkına sahip olacaklar.

İlk sınav Nisan ayında yapılacak. İkinci sınav ise Haziranda

İLK SINAV NASIL OLACAK
Bu sınav toplam 160 sorudan oluşan ve süresi de 160 dakikadan oluşan bir sınav olacak. Buradaki testler ortak müfredata dayalı testler olacak. Yani tüm okul ve alanlarda okutulan derslerle alakalı olacak. Tek soru kitapçığı, tek cevap kağıdı kullanılacak. Bu sınav bugüne kadar yapılan sınavlardan farklı bir sınav olmayacak. Bu sınav sonucunda 6 tane puan türü oluşturulacak. Bilindiği gibi daha önce 3 puan türümüz vardı.

3 taban puanı olacak. 2010da Taban 1 puanı 105 olacak. Puan aralıkları da değiştirildi. Önümüzdeki yıl puanlar 100-500 arasında hesaplanacak. Bu puanlar sonucunda 3 taban puanı belirlenecek. Biri önlisans taban puanı, üçüncü puanları; lisans puan türlerini tercih edebilecekleri puan türü olacak. Taban puanlar çnümüzdeki sonbaharda açıklanacak.

İKİNCİ SINAV TARİHİ TESTLE BELİRLENECEK
 • * İkinci sınav, yapılacak testler sonucunda Haziran ayının 2. yarısında bir veya iki haftasonunda yapılacağı netleşecek.
 • * İkinci sınav sonrasında 4 puan türü oluşturulacak.
 • * Yabancı dil sınavında soru sayısı 100den 80e indirildi
 • * Taban puanlar henüz belirlenmedi
 • * Lisans programları ikiye ayrılıyor

MESLEK LİSESİLERE SINAV TERCİHİ

 • * Meslek liselilere okumadıkları derslerden sınava tabi tutulmamak için birinci sınav sonuçlarına göre tercih yapabileceler.
 • * Ortaöğretim başarı puanlarında değer aralığı değişti.
 • * Önümüzdeki yıl alınabilecek en yüksek başarı puanı 575 ve 605 olacak.
 • * Sınavsız geçişle ilgili ÖSYMnin şu anda bir çalışması yok.
 • * Daha zor sorular olmayacak. Müfredatla paralel olacak
 • * Amacımız şans faktörünü ortadan kaldırmak

(Haber 7 )

ÖSS tamamen değişti!
ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Yükseköğretime Geçiş Sınavının (YGS), nisan ayının ilk yarısında, Lisans Yerleştirme Sınavının da (LYS) haziran ayının ikinci yarısında bir ya da iki hafta sonunda yapılacağını bildirdi.

Üniversiteye girişle ilgili yeni sistemin ayrıntılarını anlatmak üzere YÖKte basın toplantısı düzenleyen Yarımağan, daha önce alınan 2 aşamalı sınav sistemi kararı doğrultusunda, birinci aşama sınavı olan YGSnin nisan ayının ilk yarısında yapılacağını bildirdi. Yarımağan, sınavda Türkçe, temel matematik, sosyal bilimler ve fen bilimler testleri uygulanacağını belirterek, Buradaki testlerin niteliği, ortak müfredata dayalı testler olacak. Yani tüm okul türleri ve alanlarda okutulan derslerle ilgili sorular sorulacak. Aynen bugün, 2009 yılındaki sınavdaki ilk dört testte olduğu gibi dedi. Yarımağan, sınavda, tek soru kitapçığı ve tek cevap kağıdı kullanılacağını belirtti.

YGS sonucunda altı puan türü oluşturulacağını anlatan Yarımağan, daha önce Sayısal-1, Sözel-1, Eşit Ağırlık-1 olmak üzere üç puan türü olduğunu hatırlattı. Yarımağan, YGS-1 ve YGS-2nin Sayısal-1 yerine, YGS-3 ve YGS-4ün Sözel-1 yerine, YGS-5 ve YGS-6nın da Eşit Ağırlık-1 yerine kullanılacağını kaydetti. Yeni puan türleri arasındaki farka da değinen Yarımağan, YGS-1de temel matematiğin, YGS-2de de fen bilimlerinin ağırlıklı olacağını ifade etti. Yarımağan, 2009da Sayısal-1 ile girilen programların bir kısmına YGS-1 ile girilecek, bir kısmına da YGS-2 ile girilecek diye konuştu. YGS puanlarının değer aralıklarını anlatan Yarımağan, her puan türündeki puanların en küçüğünün 100, en büyüğünün 500 olan puanlar olarak hesaplanacağını söyledi. Bu sınavda elde edilecek puanlar sonucunda üç taban puan olacağını belirten Yarımağan, Bir tanesi Önlisans Taban Puanı-1 Bu taban puanını geçen adaylar önlisans programları ile açık öğretim programlarını tercih edebilecek, bu seneki 145in karşılığı. İkinci bir taban puan adaylara, ikinci aşama sınavlara katılma hakkı sağlayacak. Üçüncü taban puan da lisans programlarını tercih etmek için kullanılacak dedi. Yarımağan, YÖK Genel Kurulunun taban puanların daha sonra belirlenmesi kararını aldığını anımsatarak, taban puanların en geç sonbaharda 2010 ÖSYS Kılavuzunda açıklanacağını bildirdi.

İKİNCİ AŞAMA SINAVI (LYS)
LYSnin Haziran ayının ikinci yarısında bir ya da iki hafta sonunda yapılacağını belirten Yarımağan, bunun yapılacak kamuoyu araştırmasıyla, adaylara uygulanacak anketler sonucunda belirleneceğini kaydetti.

Yarımağan, LYSde matematik, fen bilimleri, edebiyat, coğrafya, sosyal bilimler ve yabancı dil sınavının uygulanacağını ifade ederek, testler için ayrı soru kitapçıklarının kullanılacağını, cevap kağıtlarının ise ortak olacağını belirtti.

ÖSSde açık uçlu sorular geliyor
ÖSYMnin YÖKe önerisine göre üniversiteye giriş sınavı 2010 yılından itibaren iki aşamalı hale gelecek. 2011den itibaren adaylar tüm test alanlarından açık uçlu soruları yazılı cevaplayacak. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen YÖK Genel Kurulu toplantısında önerdiği yeni ÖSS sistemiyle ilgili bilgi verdi. Yarımağan, üniversiteye giriş sınavında 2010 yılından itibaren iki aşamaya geçilmesini öngördüğünü bildirdi.

Sınav 4 oturumda yapılacak
Temel nitelikteki ilk aşamanın başarılması halinde ikinci aşamaya geçileceğini ve ikinci aşamanın cumartesi-pazar günleri olmak üzere iki haftada toplam dört oturumda tamamlanacağını anlatan Yarımağan, adayların bu oturumlarda Matematik, Edebiyat, Fen ve Sosyal test alanlarından soruları yanıtlayacaklarını ifade etti.
Yarımağan, Bu oturumlarda yapılacak sınavlar, bizim bugün yaptığımız ÖSSnin ikinci kısmındaki testlerin, örneğin Matematik-2 testinin daha geniş bir biçimi olacak. Yani 30 soru sorduğumuz Matematik-2 testi, bir oturumda yapılacak ve tabii ki hem verilecek süre artacak hem de soru sayısı. Örneğin, 100 veya 120 ya da 150 soru yöneltelim diye düşünüyoruz dedi.

Yazılı cevap dönemi
Yarımağanın önerisinin YÖK tarafından kabul edilmesi halinde, 2010 yılında başlayacak iki aşamalı yeni sınavda, bir süre sonra adayların yazılı cevaplamaları gereken açık uçlu sorular da yöneltilmeye başlanacak. Yarımağan, Daha ileriki aşamada, soruların bir kısmı açık uçlu olacak. Açık uçlu sorular bölümünde, adaylara küçük küçük sorular yöneltiyorsunuz ve aday cevabını yazıyor. Makineyle değil, insan eliyle değerlendiriyorsunuz diye konuştu.

Açık uçlu sorular tüm derslerden gelecek
Hangi test alanlarından açık uçlu sorular yöneltileceği sorusuna Yarımağan, Tüm derslerden olacak. Yani bütün sınav test biçiminde olmayacak, bazı sorular açık uçlu olacak karşılığını verdi. Yarımağan, şöyle devam etti:

Çünkü, test sınavları eğitimi olumsuz etkiliyor, öğrencilerin belli yetenekleri gelişmiyor. Bütün sınavları test yaparsanız, öğrenci belirli düşünce kalıpları arasında kalıyor, sentez yetenekleri gelişmiyor. Bütün dünya bunu yapıyor. Bizim de yavaş yavaş o yöne gitmemiz lazım. Tabii bu yazılı cevap kısmı işin daha sonraki aşaması.

Uzun cevap istenmeyecek
Açık uçlu sorulara verilecek yanıtların nasıl değerlendirileceğinin sorulması üzerine Yarımağan, şunları söyledi:
Öyle çok uzun cevap gerektiren sorular sorulmuyor. Küçük küçük sorulardan oluşuyor. Test sorusu gibi fakat altında şıklar yok. Sonucu aday bulacak. Bu durumda öğrencinin kağıdını, adını gizleyerek, bilgisayar ortamına aktarıyorsunuz. Birkaç yüz hocayla da anlaşma yapıyorsunuz. Her adayın sorusunu iki hocaya veriyorsunuz, değerlendirme talimatı doğrultusunda, onlar değerlendiriyorlar.

Yarımağan, iki aşamalı sınav sisteminde, yabancı dil sınavının ayrı bir oturumda yapılacağını açıkladı.

2009daki değişiklikler
ÖSSde 2009 yılında yapılması düşünülen değişikler arasında ise ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının hesaplanmasında okulun başarısının etkisinin azaltılması, adayların mezun oldukları bölümlerle ilgili ya da ilgili olmayan alanlar arasındaki katsayı farkının daraltılması bulunuyor.

Mevcut uygulamada, adayların üniversiteye yerleştirme puanları hesaplanırken, okulun ÖSSdeki başarısı da göz önünde bulunduruluyor ve bu durum ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı olarak isimlendiriliyor. Şu andaki sistemde, yerleştirme puanları hesaplanırken okulun başarısı yüzde 21, sınavdaki başarı da yüzde 79 oranında etkili oluyor.
YÖK Genel Kurulu, 2009-ÖSS ve daha sonraki yıllarda geçerli olacak modeli 29 Ocak 2009da yeniden görüşecek.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?