Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Sınavlar » 2010 ÖSYM Başvuru Tarihleri
 

2010 ÖSYM Başvuru Tarihleri

Reklam

Başvuru tarihi 18 Ocak 2010 başvuru tarihidir.. Bitiş tarihi ise 12 Şubat 2010dur.

Başvuru Başlangıç ve Bitiş Tarihi:

Başlangıç Tarihi:  18 Ocak 2010

Bitiş Tarihi          :   12 Şubat 2010

Başvuru Yeri: İlgili Fakülte ve MYO. Müdürlüğü

LYS için başvuru tarihleri 5-14 Mayıs 2010 olarak belirlenmiştir.YGS 11 Nisan 2010?da, LYS ise 19-20 Haziran 2010 ve 26-27 Haziran 2010 tarihlerinde yapılacaktır. Buna göre;
LYS 1 (Matematik) 19 Haziran 2010, saat 10.00, 120 dakika
LYS 5 (Yabancı Dil) 19 Haziran 2010, saat 14.30, 120 dakika
LYS 4 (Sosyal Bilimler) 20 Haziran 2010, saat 10.00, 135 dakika
LYS 3 (Edebiyat, Coğrafya) 26 Haziran 2010, saat 10.00, 120 dakika
LYS 2 (Fen Bilimleri) 27 Haziran 2010, saat 10.00, 135 dakika

Yatay Geçiş Koşulları:

1) Yatay geçişler ancak eşdeğer eğitim programları uygulayan Yükseköğretim kurumları arasında yapılır.

2) Hazırlık sınıfı ile 1. sınıfın ilk yarıyılına yatay geçiş yapılmaz.

3) Ara sınıflara geçiş için öğrencinin ayrılacağı kurumdaki bütün sınavlarını başarmış olması, gireceği sınıftan önceki öğretim süresinde sağladığı genel not ortalamasının en az % 60 veya eşdeğer olması gereklidir

4) Son sınıfa veya son iki yarıyıla kadar sağladığı genel not ortalamasının ( son sınıfa veya son iki yarıyıla geçiş notu dahil en az % 65 veya eşdeğeri olması, son sınıfa veya son iki yarıyıla geçiş notunun en az % 70 veya eşdeğeri olması gereklidir.

5) Bir öğrencinin, bulunduğu yükseköğretim kurumuna girdiği yıldaki puanı,naklen gitmeyi arzuladığı kurumun taban puanından yüksek olması ve öğrenciyi alacak yükseköğretim kurumunun bu yönetmeliğin 3. maddedeki belirlenen sayının dolmaması halinde ilgili yönetim kuralları bu yönetmeliğin 5. ve 6. maddelerindeki başarı sınırlarını % 50 ?ye kadar indirme kararı alabilir.

6) Yatay geçiş için başvuran öğrencinin, devam etmekte olduğu Yükseköğretim Kurumu?na girdiği yıldaki puanı, naklen geçmek istediği kurumun taban puanından yüksek olmalıdır.

7) Başvuruların kontenjandan fazla olması halinde, başarı yüzdesine ve kayıtlı oldukları Yükseköğretim Kurumuna girerken elde ettikleri ÖYS puanı göz önünde tutularak sıralama yapılır.

Bir Yükseköğretim Kurumundan disiplin cezası almış olanlar yatay geçiş için başvuramazlar.

9) Üniversitemizde zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfı olduğundan yatay geçiş için başvuruda bulunan öğrencilerin İngilizce Yeterlik Sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Kayıtlı oldukları Yükseköğretim Kurumundan ve Uluslararası nitelikte bir İngilizce sınavından aldığı not da ilgili Fakülte Kurulu kararı ile yeterlilik sınavı yerine sayılabilir.

10) Yurt dışında yatay geçişlerde, yukarıdaki maddelerde sözü edilen koşullar aranır. Üniversitemiz Rektörlüğünün YÖK Başkanlığından, yurt dışından yatay geçiş için başvuran öğrencilerin yurt dışındaki üniversitenin üniversitemize eşdeğer olup olmadığı hakkında bilgi alması gerekmektedir.

11) Yurtdışında bulunan üniversitelerden üniversitemiz öğretim programlarına yatay geçiş yapmak üzere başvuran öğrencilerin, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı?ndan söz konusu üniversite ve öğretim programı hakkında onay gelmeden ilgili Fakülte Yönetim Kurulunca değerlendirme yapılamaz.

12) Yurt dışından (K.K.T.C. dahil) yatay geçiş yapacak öğrencilerin yurt dışında öğretimlerine başladıkları yıl, ilgili bölümün puan türünde taban puanı elde etmiş olmaları gerekir.

13) Yurt dışında Lise öğrenimi tamamlamış olanlardan 12. madde aranmaz.

14) Ön Kayıt ve yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden bölümler yurt dışından yatay geçiş ile öğrenci kabul edemez.

15) Açıköğretim ve Extern öğreniminden yatay geçiş kabul edilemez

Yatay Geçiş İçin İstenilen Belgeler:

- Yatay Geçiş Başvuru Formu

- Not belgesi (transcript) : Başvuran öğrencinin ayrılacağı kurumdan alacağı, izlediği bütün dersleri ve bu derslerden aldığı notları gösteren resmi belge (kopya kabul edilmez.)

- ÖSYS sonuç belgesi: Öğrencinin Üniversite Giriş Sınavına girdiği yıla ait onaylı sonuç belgesinin tasdikli fotokopisi

- Disiplin belgesi: Başvuran adayların halen kayıtlı oldukları Yükseköğretim Kurumundan alacakları disiplin durumunu belirten belge

- Ders İçerikleri

- Hazırlık sınıfına devam edildi İse bu durumu gösteren belge

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?