Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » E Devlet » 2011 Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri
 

2011 Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri

Reklam

1991 doğumlu ve 2011 yılında askere gideceklerle ilgili birkaç hususu belirtelim.

- 1991 doğumluların askerlikle ilgili yükümlülükleri 01.01.2010 tarihi itibarı ile başlayacaktır.
- 1991 doğumlular 2010 yılında muayenelerini olacak ve 2011 yılında askere gideceklerdir.

*2011 yılı celp dönemlerini görmek için tıklayınız……

*1991 Doğumlu Yükümlülerin İlk Yoklama İşlemlerine Ait TRT Duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

İLK YOKLAMA

- Bu yıl askerlik çağına girenlerin yani 1991 doğumluların nüfus kayıtlarındaki bilgileri içeren ilk yoklama kimlik çizelgeleri 1-30 Nisan tarihleri arasında, nüfusa kayıtlı olunan yerin köy veya mahalle muhtarlıkları ile askerlik şubelerinde askıya çıkarılmak suretiyle ilân edilir.

- Askı süresi içinde, ilk yoklama kimlik çizelgelerini incelemeniz, isminiz yoksa veya kimlik bilgileriniz hatalı veya eksikse, gerekli düzeltmeleri yaptırmak üzere, 15 Mayıs tarihine kadar nüfus idaresine başvurmanız gerekmektedir.Çizelgedeki kimlik bilgilerinde hata veya eksik bilgi bulunmayanların ikâmet adreslerini listelere yazdırmaları yeterlidir.

SON YOKLAMA
Askerlik şubeniz; 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasındaki herhangi bir günde sizi yoklamaya davet eden “Son Yoklama Çağrı Tebligatı”nı adresinize gönderecektir.
Herhangi bir nedenle, çağrı tebligatı elinize ulaşmasa dahi; bulunduğunuz yer askerlik şubesine müracaat ederek, yukarıdaki tarihler arasında yoklamanızı yaptırmanız gerekmektedir.

Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe dışında ikâmet etmekte iseniz bu tebligat ile birlikte bölgesinde bulunduğunuz askerlik şubesine başvurunuz.

Son Yoklama Gününden Önce;

Verem savaş dispanserine giderek, verem taraması yaptırıp sonuç belgesini alınız.
Nüfus hüviyet cüzdanınızı,
2 adet fotoğrafınızı, www.beyazportal.com
Öğrenim durumunuzu gösterir belgenin aslı ve fotokopisini,
Verem savaş taraması sonuç belgesi
Meslek veya sanatınıza ait belgeleri,
Sporcu lisansınızı, www.indirbir.com
Sürücü belgenizin aslı ve fotokopisini mutlaka yanınızda bulundurunuz.
Son yoklama sırasında sağlık durumunuzun tam olarak tespit edilebilmesi için varsa önceki yıllarda geçirmiş olduğunuz hastalıklara ait tedavi belgeleri ile raporlarınızı yanınızda bulundurunuz ve muayene sırasında durumunuzu tabiplere mutlaka bildiriniz.

Öğrenci, hapis, yurtdışında işçi veya işveren olarak veya hastanede bulunuyor iseniz, ilgili kuruluşlardan veya konsolosluklardan alacağınız bu durumunuzu belirten belgeleri 31 Ekim tarihinden önce askerlik şubesine gönderiniz veya gönderilmesini sağlayınız.

Son yoklamanızı süresi içinde yaptırmadığınız ve mazeretinize ait belgeleriniz askerlik şubesine ulaşmadığı takdirde yoklama kaçağı suçu işlemiş olur ve Askerlik Kanunu ve Askeri Ceza Kanunu gereğince, askerlik şubelerince idari para cezası veya cumhuriyet baş savcılıkları tarafından yapılacak yargılama sonucunda hapis veya ağır hapis cezası ile cezalandırabilirsiniz ağır hapis cezası aldığınız takdirde kamu hizmetlerinde görev alma, seçme ve seçilme hakkı vb. Bazı kamusal haklardan ömür boyu mahrum kalabilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
mustafa - 04.02.2011 - 00:14
1991 doğumluyum 1 tertıp gıtmek için yanı şubat ayına dilekçe verdım kabul olup olmadığını ne zaman öğrenebılırım acaba..memleket denızlı tavas medet koyu....asıl tarıh oğostos aslında yanı 3 tertıp..