Manşetler

Buradasın: Haberler » Gündem » 2012 Memur Zammı Ne Kadar Olacak? Memur Zammı Ne zaman Verilecek
 

2012 Memur Zammı Ne Kadar Olacak? Memur Zammı Ne zaman Verilecek

Reklam

Her sene memurlara yapılan zamlar gündemde uzun bir zaman kalıyor. Bakalım bu sene memur zammı ne kadar konusulacak?

Habere göre:

Hükümet ile sendikaları karşı karşıya getiren zam pazarlığında gözler bu yıl Meclise çevrildi.


Maliye Bakanlığı memura zam için hazırlığını yaparken, sendikalarla toplu sözleşme pazarlığı için uyum yasasının çıkmasını bekliyor. Uyum yasası beklendiği için her yıl 15 Ağustosta başlayan pazarlıklar bu yıl eylül ya da ekime sarkabilir. Memura yüzde 5,2 zam teklif edilecek.

İPLER MEMUR SENDİKALARININ ELİNDE


Memur sendikaları, referandumda kazandığı toplu sözleşme hakkıyla, hükümet karşısında masaya güçlü oturuyor. Hükümet kanadının pazarlık masasına Merkez Bankasının 2012 enflasyon tahmini olan yüzde 5,2 ile oturması bekleniyor. Maliye bürokratlarının toplu görüşmeler sonrasında denge tazminatı olarak geçen yıl verdikleri 80 liralık rakamı 2012 için de aşmak istemedikleri belirtiliyor. 2,5 milyon memurun gözü ise bir an önce yeni yıla ilişkin zammın toplu sözleşmeyle yapılmasında.

MASADA ALINAN KARARLAR BAĞLAYICI

Düşük maaş alan memura geçen yıl 80 liralık denge tazminatı verildiğini aktaran Maliye kaynakları, gelecek yıla ilişkin asıl pazarlığın da bu konuda odaklanacağı görüşünde. Memura toplu sözleşme hakkı geçen yıl 12 Eylülde yapılan referandumla Anayasaya girdi. Toplu görüşme sisteminde taraflar arasında uzlaşma sağlansa bile hükümet kararların bazılarını uygulamadığı gibi, değişiklik de yapabiliyordu. Ancak toplu sözleşmede masada alınan kararlar bağlayıcı nitelikte.

DENGE TAZMİNATI DEVLETİ ZORLAYACAK

Anayasada yapılan değişikliğin ardından toplu sözleşme hakkı verildiği için pazarlık masasında memurların eli daha güçlü olacak. Her yıl 15 Ağustosta başlayan hükümetle memur arasındaki zam pazarlığının, bu yıl yasal düzenlemenin tarihine bağlı olarak Eylül ya da Ekim aylarına sarkabileceği belirtiliyor. Üst düzey bir Maliye yetkilisi memur maaşındaki artışın enflasyona paralel olacağını belirterek, "Bizi asıl zorlayacak olan 2012 yılında da verilmesi sözü verilen denge tazminatı olacak. Sendikaların eli artık daha güçlü ancak anayasal değişikliğin bir an önce yapılması gerekiyor. Aksi takdirde takvim gecikebilir." dedi. Memur sendikaları ile pazarlığa oturmanın şartının yasal düzenleme olduğunu belirten bir başka yetkili ise bunun zorunlu olduğunu kaydetti. Anayasa ile Uzlaştırma Kurulunun kalkarak yerine Hakem Heyetinin geldiğini aktaran aynı yetkili, buna ilişkin yasal değişikliğin şart olduğunu söyledi.

Memura toplu sözleşme hakkı 12 Eylülde yapılan referandumla Anayasaya girmişti. Ancak bunun pratikte uygulamaya geçmesi için uyum yasasının ağustos ayından önce çıkarılması gerekiyor. Meclis başkanının belli olmasının ardından bugün Kabinenin açıklanması bekleniyor. Kabine açıklandıktan sonra memurlara ilişkin yasal süreç için harekete geçileceği ifade ediliyor. Hükümet, sendikalarla uyum yasası konusunda çalışmalarını geçtiğimiz aylarda yaptı. Çıkacak yasa konusunda büyük ölçüde anlaşma sağlandı.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
hulusi - 18.01.2012 - 19:22
haberleri bırakın memuru satıştan sendikacıların eline ne geçti onu açıklayın makammı para mı aldınız.sarı sendika olur ama siz saprarı oldunuz
arap Dekli - 13.10.2011 - 16:35
memura yaşabilir bir zam verilmesini talep
eder saygılar sunarım