Manşetler

Buradasın: Sağlık » Genel Bilgiler » Ağız Kanseri Nedir Ve Belirtileri
 

Ağız Kanseri Nedir Ve Belirtileri

Reklam

Ağız Kanseri Nedir Ve Belirtileri

Genellikle ağız kanseri 45 yaşın üzerinde olan kişilerde görülmektedir. Erkeklerde oluşma olasılığı ise kadınlara orana 2 kat fazladır. Ağız kanserinin oluştuğu bölgeler vardır. Sıklıkla oluşan bölgeleri ise dil, ağız tabanı, dil köküne yakın damaklar, dişetleri ve dudaktır. 

 
Ağız kanserinin nedeni nedir?
Ağız kanserinin herhangi tam bir nedeni bilinmez. Sizler tam olarak şu nedenden dolayı oluşuyor cevabını veremeyiz. Lakin alkol tüketen insanlarda daha fazla görülmektedir. Bunun yanısıra tütün ürünleri, karsinoken maddeler ve fazla güneş ışığına maruz kalınan faktörler ağız kanseri riskini arttırmaktadır. .
 
Ağız kanseri nedeniyle ölüm gerçekleşir mi?
Ağız kanseri küçük bir kanser hastalığı olarak görülüyor halk tarafından. Oysa geciken tedavi ile ilk 5 yıl içerisinde hayati tehlikesi bulunur. Muayene yetersizliği olduğundan dolayı biyopsi kullanılmasını öneririyoruz. Bunun için iyi bir diş hekimine görünmeniz gerekmektedir. Ayrıntılı bir muayene ve erken teşhis sayesinde bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. 

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Ağız içerisinde geç iyileşen yaralarınız varsa mutlaka bir hekime görülmelisiniz.
Ağız içerisinde sürekli olarak kanama, haraket zorluluğu, kulak ağrısı gibi rahatsızlıklarda ağız kanserine neden olabilir.
 
Bunların dışında yutma güçlüğü çekenler konuşurken zorlananlar ve protez kullanmakta zorluk çeken bireylerin bir hekime görünmesi gerekmektedir. 
 
Ağız kanserlerine neden sebebler;
 
Alkol.
Sigara ve diğer tütün ürünleri.
Kötü beslenme.
Virüsler (Human Papilloma Virus; HPV).
Lökoplaki ve liken planus gibi kansere dönüşme riski taşıyan yumuşak doku lezyonları.
Yumuşak dokulara ve dile temas eden kötü yapılmış diş restorasyonları, taşkın dolgular, hatalı kuron köprü restorasyonları, dil sırtını kesecek şekilde aşınmış diş dokuları.
Tıbbi standartlara uygun olmayan dolgu ve protez malzemeleri (kron, köprü, estetik dolgu malzemeleri).

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?