Manşetler

Buradasın: Sağlık » Beslenme » Ağzı Açık Bırakılmaması Gereken Gıdalar
 

Ağzı Açık Bırakılmaması Gereken Gıdalar

Reklam

Ağzı Açık Bırakılmaması Gereken Gıdalar

Bazı besinlerin oda sıcaklığında bekletilmesinin sakıncası olmazken, bazı besinlerin ise ağzı açık tutulması bile bozulmasına neden olabilir. Bozulan bu besinleri tüketmek ise zehirlenmelere ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu besinlerde özellikle Süt, Yoğurt, Köfte ve Yumurta gibi önemli besin kaynağı olan yiyecek ve içecekler de bekletilmeden tüketilmesinin gerektiğini uzmanlar uyarıda bulunuyor.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, “Süt, yoğurt, köfte ve yumurta gibi gıdaları mutfak masası veya tezgahın üzerinde bırakmayın ve hemen buzdolabına koyun. Çünkü bu tür protein içeriği yüksek besinler oda sıcaklığında çok çabuk bozulurlar. Beslenme çantanız ve yiyeceklerinizi kalorifer üstü gibi sıcak yerlerde bekletmeyin. Çiğ ve pişmiş veya pişirilmeye gerek duyulmadan yenecek gıdaları birbirinden ayrı yerlerde hazırlayın. Böylece çiğ gıdalarda bulunan bakterilerin pişmiş gıdalara geçişini önlemiş olursunuz.

Bol su ile yıkamak
Sebze ve meyveleri bol suda iyice yıkayın. Yemeklerinizin iyice piştiğinden emin olun. Çünkü yüksek sıcaklıkta ve iyi pişmiş yemeklerde bakteriler kolaylıkla ölür. Yere düşen yiyecekleri asla yemeyin. Yere düşen çatal, kaşık kullanmayın. Çizilmiş, çatlamış veya kırık tabak ve bardakları kullanmayın. Boş kutu, paket veya çöpleri mutfak tezgahına yada masasına bırakmayın, çöpe atın. Beslenme çantanızı hiçbir zaman yere koymayın. Gıdaların kirlenmesi ve sağlığı bozucu hale gelmelerini önlemek için kişisel temizliğinize, gıdanın temizliğine ve gıda ile temas eden araç gereç temizliğine dikkat etmelisiniz.” dedi.


Gıda zehirlenmesine dikkat edin
Ev dışında, kantin, kafeterya gibi topluca yemek yenilen yerlerde, yiyeceklere bakterilerin bulaşması ve bunların yayılması çok daha kolay olduğunu belirten Prof. Dr. Tayar, gıda zehirlenmeleri konusunda da vatandaşları uyardı.

Tayar, “Gıda zehirlenmesinin belirtileri; mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve ishaldir. Bu gibi durumlarda ishal ve kusmayı artıracak düşüncesiyle hiçbir şey yememek yanlış bir davranıştır.

İshali kontrol altına almanın en iyi yolu; bol miktarda temiz içme suyu, ayran, taze sıkılmış elma suyu gibi içecekleri tüketmek, Yoğurt, pirinç lapası, haşlanmış patates gibi gıdaları yemek ve dinlenmektir.” şeklinde konuştu.
 

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?