Manşetler

Buradasın: Yemek Tarifleri » Sebze Yemekleri » Akdeniz Usulü Mantar Nasıl Yapılır Tarifi
 

Akdeniz Usulü Mantar Nasıl Yapılır Tarifi

Reklam

Akdeniz Usulü Mantar Nasıl Yapılır Tarifi

Mantar bilindiği gibi vitamin ve mineral kaynağıdır. Etin yerini tutabilecek yegane besinlerden biridir. Mantarlar genellikle doğal ortamlarda yetişirler. Doğal mantarların faydası saymakla bitmez. Yetiştikleri yerler genelde ağaç dipleri olur. Ağaç kökleri ile beslenen mantarlar ayrıca faydalıdır. Bu sebeple mantar ile ilgili bütün yemeklerin de faydalı olduğunu söylemek mümkündür.

Akdeniz bölgesinde oldukça geniş bir alanda yetişen mantarlar Akdeniz yemeklerinin de en büyük argümanlarından biri olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda daha çok Avrupa’ya ihraç edilen mantarlar günümüzde faydalarının halkımız tarafından öğrenilmesi ile sofralarımızda oldukça sık bir şekilde yer etmeye başlamıştır. Özellikle Akdeniz usulü mantar son yıllarda yemek literatürümüzde iyice yer edinmeye başlamıştır. Şimdi bu Akdeniz usulü mantarın malzemelerine ve nasıl yapıldığına bakalım.

Malzemeler : - 700 gr mantar – 1 adet soğan – 50 ml sek beyaz şarap – yarım limon suyu – 2 yemek kaşığı zeytin yağı – 100 ml su – tuz- karabiber- Kişniş tohumu – taze kişniş Bu malzemeleri temin ettikten sonra Akdeniz usulü mantarın yapılışına geçebiliriz.

Öncelikle uygun bir tava içerisinde mantarları pişiriyoruz. Mantarlar pişirilirken sularının tamamen süzülmüş olmasına özellikle dikkat etmeliyiz. Mantarları tava içerisine attıktan sonra gerekli baharatları içerisine atarak mantarları iyice çeviriyoruz. Ardından bir süre sonra taze kişnişleri tavaya atarak beraber pişiriyoruz. 5 dakika beraberce piştikten sonra isteğe göre beyaz sek şarap’ı tat vermesi için içerisine çok az döküyoruz. Bu işlemlerden sonra tabağımızı süsleyerek servise hazır hale getiriyoruz.

Not: İsterseniz şarap dökmeden de yapabilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?