Manşetler

Buradasın: Bayanlara Özel » Dekorasyon » Alcipan ve Alcipan Cesitleri
 

Alcipan ve Alcipan Cesitleri

Reklam

Alçıpan; kartonlu alçı levha yani, iki karton levhanın arasına alçı malzemesinin dökülmesi. Alçıpan bir iç mekân malzemesidir. İlk Amerika da ortaya çıkmış ve tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde de 20 yıllık bir geçmişe sahip. İç mekân dekorasyonlarında estetik ve kolaylık sağlayan alçıpan, dekorasyon dünyasının olmazsa olmazlarından biri. Birçok yapının iç dekorasyonunda kullanılıyor ve kullanılmaya da devam edecek gibi görünüyor. Sağladığı sayısız avantajı sayesinde estetiğin yanı sıra sağlıklı mekânlar oluşturuluyor.

Alçıpanın Avantajları Nelerdir

Alçıpan malzemesinin hafifliği

Taşıma zorluğunun olmaması

Kolayca uygulanışı

Kolayca sökülmesi

Mekânın nem oranını dengede tutması

Mekânın hava alması

Bakteri üretmemesi, sağlıklı oluşu

Esneklik özelliğiyle çatlamaması

Yangına dayanıklı oluşu

Isı yalıtımı

Ses yalıtımı

Suya dayanıklı oluşu

İstenilen şekil ve renk gibi detayların özgürce kullanılması.
Alçıpan çeşitleri nelerdir

Akustik alçıpan
Karo alçıpan
Karolam alçıpan
Fex alçıpan
Hrkül alçıpan
Hrform alçıpan
Yngına dayanıklı ve suya dayanıklı alçıpan.
Alçıpanın Kullanıldığı Yerler
Asma tavan, bölme duvar, duvar giydirme, kuru yer döşemesi, kiriş kaplaması, kartonpiyer, kemer dekor uygulaması, özgün tasarımlar.

Asma Tavan
Tavandaki dizaynlar tamamen insanın hayal gücüne bağlı. Birçok seçenek ve uygun maliyetlerle şık dekorasyonlara dönüşebiliyor. Klasik tavan motifleri ya da modern tarzda şekillendirilmiş alçı şekillerinin yanı sıra farklı sitiller uygulanması da mümkün. Işıklandırmaların daha ilgi çekici bir hale gelmesi için odaya uygun renkler ya da dağılmış spot lambalar kullanmak çok tercih edilen örnekler.

Bölme Duvar
Ev dekorasyonlarında ayrı bölümler yaratmak için kullanılan alçı bölme duvar, hem büyük bir kolaylık hem de yenilik sağlıyor. Genellikle yemek bölümlerinin salondan ayrılması ya da aydınlık bir alan için camlı alçı duvarlar yararlanılan fikirler olmuştur. Yatak odalarında da kullanılan duvarlar ışıklandırma ve raflandırma sayesinde kullanışlı hale geliyor. Ofis ve büyük iş merkezlerinde de sıkça görülen bölme duvarlar sağlıklı ve ekonomik.

Duvar Giydirme
Ev, ofis, farklı yapılar vs her türlü bina için kullanılabilir. İç ve dış dekorasyona yönelik olması kullanım alanını geniş tutuyor. Duvara istenilen şekil ve desen verilebilir.

Kiriş Kaplama
Ortada kalan ve dekorasyonu engelleyen kirişler alçı kaplamayla dekoratif hale getirilebilir.

Kartonpiyer
Tavanla duvarın birleştiği düz sade görünüm kartonpiyer modelleriyle şık tasarımlar haline geliyor. Özellikle kartonpiyerde kullanılan spot lambalar mekana aydınlık ve zengin bir görünüm kazandırıyor.

Kemer ve Sütun
Evlerde geçiş bölümlerinde konumlandırılan alçı malzemesi kapı ve yer tasarrufu sağlıyor. Roma mimarilerinde örnekleri çok görülen alçı sütunlar ise yüksek tavanlı yapılarda ve büyük bahçelerde kullanılabilir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?