Manşetler

Buradasın: Bayanlara Özel » Dekorasyon » Antika Doktoru
 

Antika Doktoru

Reklam

Sadece bir dekorasyon unsuru olmakla kalmayıp, aynı zamanda bir yatırım aracı olan antika, sık sık yapılan müzayedelerle sanatseverlere ulaşıyor.
Cengiz Dönmez, Osmanlı döneminin saraylarını, yalılarını, kasırlarını ve köşklerini süsleyen, bugün artık antika olan dekorasyon malzemelerinin restorasyonunu yapıyor. Altın varak kullanarak yaptığı restorasyonla, antika eserlerin gelecek nesillere aktarılmasına çalışan Dönmez, ?Çalışmamızın genel anlamda ismi ?antika restorasyonu?dur. Antika restorasyonunu altın varakla yapıyorum. Antika, tarihte saraylarda, kiliselerde, havralarda ve benzeri mimari unsurlarda, dekorasyon unsuru ve süsleme olarak sıkça kullanılan malzemeleri inceltilmiş, zar haline getirilmiş altın ile yapıyorum? diyor.
ALTIN VARAK?IN SIRRI
Altın varak kullanmasını, estetik anlayışıyla açıklayan Dönmez, oksitlenme ve bozulması olmayan bir maden olduğu için altını tercih ettiğini belirtiyor. Altının hat, tezhib, minyatür gibi sanatlarda da sık kullanıldığına dikkat çeken Cengiz Dönmez, sanata başlangıcını şöyle anlatıyor:
?Üniversite yıllarımda bu sahada çalışmalar yapıyordum. İşi seviyorum. Sevmesem, yaptığımın bir sanat eseri olması beklenemezdi. Cumhuriyet?in ilk yıllarından itibaren bu sanat dalına ilgi duyanların sayısı azalmaya başlamıştı. Türkiye?nin içinden geçtiği olağanüstü dönemlerde ise kimse ilgilenmemiş. Halkın belli kesimi antikayı yeniden keşfedince, bu sanat dalı da rağbet görmeye başladı. Sadece antika değil, diğer sanat dalları da ilgi görmeye başladı.?
Bir eserin antika olması için hangi şartların gerekli olduğu sorumuza şöyle cevap veriyor sanatçı:
?Eserin sadece eski olması yetmez. Sanat değeri de olması gerekiyor. Antika hem bir dekorasyon malzemesi, hem de iyi bir yatırımdır. Antikaya para yatıran kişi, zarar etmez. Bugün yapılan bir eserin, gelecekte antika olmayacağını kim söyleyebilir? Yaptığımız iş, bugün pek destek görmüyor. Birçok kitabe yok olma noktasına gelmiş. Bazı özel vakıfların ve hatta devletin bu konuda çeşitli yatırımları olması gerekiyor. Bir kültür politikası olması gerekiyor. Elinde antika değeri olan eser bulunanlar, bunları uzmanlarına götürüp göstermelidir. İşi bilmeyen birine eser götürmek, doktor olmayan birine hasta götürmek gibidir.?

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?