Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » Arşimetin Hayatı Kanunu ve İlkeleri Prensipleri
 

Arşimetin Hayatı Kanunu ve İlkeleri Prensipleri

Reklam

Yunanistan’ın yetiştirdiği ünlü bir matematik ve fizik bilgini olan Arşimet o zamanın en büyük bilim merkezi olan İskenderiye’de öğrenim gördü.

Bugünkü bilim ve tekniğin dayandığı buluşların pek çoğunu Arşimet’e borçluyuz. Matematikçi olarak, bir dairenin çevresini hesaplamak için şaşmaz yöntemi ilk o buldu. Bundan başka birçok konuyu, özellikle eğimlerin, silindirin, kürenin özelliklerini ayrıca fizikçi olarak da ışığın yansımasını o inceledi.

Bir gün banyo yaparken, adını taşıyan hidrostatik ilkesini buldu:” Suya batırılmış her cisim, yer değiştirttiği sıvının ağırlığına eşit olarak ağırlığını kaybeder”. Söylentilere göre, buluşun heyecanıyla Eureka! (Buldum) diye bağırarak banyodan üstsüz bir şekilde sokağa fırladı.

Eğik düzlem kuramı ve kaldıraç kuramı da onundur. Bana bir dayanak verin diyordu, dünyayı yerinden kaldırayım. Sonsuz vidayı, cıvatayla somunu, dişli çarkı ve palangayı o icat etmişti.

215’te doğduğu kent olan Siracusa’ya Romalılar saldırdı. Saldırganlara, tam üç yıl, Arşimet’in icat ettiği her tür mermi, taş, ok atmak için kullanılan makinelerle karşı konuldu. Üzerlerine aynalarla güneş ışınlarını yansıtarak düşman gemilerinin tutuşturulduğu bile rivayet edilir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?