Manşetler

Buradasın: Sağlık » Genel Sağlık » Ateş ve Nabız Takibi
 

Ateş ve Nabız Takibi

Reklam

Ateş ve Nabız Takibi

Ateş ölçümü: Bulaşıcı hastalıklarda da hastalığın en önemli belirtisi hastanın ateşiyle nabız denilen kalp atış sayısında görülür. Çünkü bunlar, enfeksiyon durumunda hemen deği­şir. ?beden termometresi? ile hastanın ateşi, belirli aralıklarda ölçülmelidir. Ölçüm için klasik termometre ya da dijital termometre, yetişkinlerde koltuk altına, kasığa ya da dil altına konulur (Şekil 6.3). Bebeklerde makattan ölçmek daha uygun olur. Sağlıklı bir insa­nın ateşi, koltuk altı ve kasıkta 36,5°C, ağızda 37°C, makattan ölçüldüğünde 37,5°C dolayın­da olur. Ateşin 37,5°C?tan4azla olması yüksek ateş sayılır.

Hastanın ateşini beden termometresiyle ölçmek için yapılacak işler sırasıyla şunlardır:

* Termometre alkole batırılmış pamukla ya da önce sabunlu suya, sonra temiz suya batırılmış pamukla silinir. Bu arada termometrenin cıvalı ucundan tutmamak gerekir.

* Termometrenin cıva düzeyi 35°C?un üzerindeyse termometre üst ucundan iki par­makla tutulur. Hafif hafif sallayarak 35°C?a inmesi sağlanır.

* Ateş, koltuk altından ya da kasıktan ölçülecekse önce buralar kuru bir bezle silinir. Ter­mometrenin cıvalı ucu koltuk altına ya da bacaklar hafifçe toplanarak kasığa yerleştirilip 5 da­kika tutulur. Ateş, ağızdan ölçülecekse termometrenin cıvalı ucu dil al­tına yerleştirilip ağız hafifçe kapatılarak termometre dudaklarla tutulup 3 dakika beklenir. Ateş makattan ölçülecekse bebek sırt üstü yatırılıp iki bacağı bir elle tutularak yukarı kaldırılır. Termometrenin sadece cı­valı ucu makata batırılıp 1 ? 2 dakika sonra alınır.

* Termometre, cıvalı ucuna dokunmadan sayılar kendimize gelecek şekilde göz hizasında tutularak okunur. Okunan ateş, hasta izleme fişine yazılarak termometre temizlenip yerine konulur. Yapılan ölçümlerde hastanın ateşi yüksek çıkıyorsa durumu hekime bildirmek gerekir.

Nabız (kalp atış sayısı) ölçümü: Bulaşıcı hastalıklarda nab­zı sürekli izlenmelidir. Kalbin, atardamarlarda hissediliri atış sayısı olan nabız, enfeksiyonlara bağlı olarak artar ya da azalır. Nabız sayı­ları, Çizelge 6.3?te görüldüğü gibi yaşa ve bazı yaşlarda cinsiyete gö­re değişir. Bu sayılar sabit olmayıp kişiden kişiye değişmektedir.

Kalp atımları; ayak bileği, şakaklar ve boyunda bulunan yü­zeysel atardamarlardan ya da el bileğinden şöyle ölçülür:

* Bir elin işaret, orta ve yüzük parmakları birleştirilir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?