Manşetler

Buradasın: Biyografi » Kim Kimdir » Ayşe Hafsa Sultan Kimdir? Biyografisi
 

Ayşe Hafsa Sultan Kimdir? Biyografisi

Reklam

Ayşe Hafsa Sultan Kimdir? Biyografisi

Ayşe Hafsa Sultan (Âyişe Hâfize) Valide Sultan,

1479  19 Mart 1534,
Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selimin eşi, Kanuni Sultan Süleymanın annesi ve Valide Sultan.

Ayşe Hafsa Sultan Kanuni Sultan Süleyman 1520 yılında tahta çıkınca Valide Sultan oldu. Bu sıfat ile anılmış ilk padişah annesidir. 14 yıl Valide Sultan kaldı. Her ne kadar Valide Sultanlık döneminin sonları Kanuninin çok etki sahibi eşi Hürrem Sultanın zamanına denk gelmişse de Kanuninin annesine sık sık danıştığı ve fikirlerine büyük önem verdiği bilinmektedir[2]. Yavuz Sultan Selim, ünlü, Şirler pençe-i kahrımda olurken lerzan, Beni bir gözleri ahuya zebun etti felek,mısralarını Hafsa Sultan için yazmıştır.
Manisada 1522 yılında tamamlanan bimaristanı ile ünlü külliyesinin yanı sıra, gelirlerini bu külliyeye vakfettiği Urlada bir mescid yaptırdı. Marmaristeki Osmanlı kervansarayı da, kitabesi 1545 tarihini taşımakla birlikte, Hafsa Sultanın ismi ile anılmaktadır [3].
19 Mart 1534 tarihinde oğlunun saltanatı sırasında öldü. İstanbuldaki Yavuz Sultan Selim Camiindeki türbeye gömüldü.

Ayşe Hafsa Sultanın kökeni hakkında çeşitli kaynaklarda iki değişik görüş yer almaktadır. Bunlardan birincisine göre Ayşe Hafsa Sultanın Kırım hanı Mengli Girayın kızı olduğu öne sürülmüştür[4]. Gerçekten de Yavuz Sultan Selimin eşlerinden birisinin Mengli Girayın kızı, Beyhan ve Şah Sultanların annesi olan II. Ayşe Hâtûn (   ) olduğu kesin olarak bilinmektedir. Ancak ikinci bir görüşe göre Kanuni Sultan Süleyman, Mengli Girayın kızı olan II. Ayşe Hâtûndan değil de, Yavuz Sultan Selimin Avrupa kökenli başka bir eşinden dünyaya gelmiştir[5][6].

Ayşe Hafsa Sultan, kendisinden yüz yıl kadar önce yaşamış, Aydınoğlu Beyliğinin son beyi Aydınoğlu İsa Beyin kızı ve Yıldırım Beyazıdın eşi olan Hafsa Hâtûn ile karıştırılmamalıdır. Edirnenin Havsa kasabası, isminin bu son şeklini Hafsa Hâtûnun orada yaşamış olmasından dolayı almıştır.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
atiye - 03.02.2012 - 12:07
yazı güzel de o saçma sapan resmi kaldırın.ayrıca fotoğraf makinası mı varmış o zaman sanki
onor - 02.06.2011 - 19:25
çok güzel