Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Kitap Özetleri » Azra Erhat Troya Masalı Kitap Özeti
 

Azra Erhat Troya Masalı Kitap Özeti

Reklam

Kitabin Adi : Troya Masalı

Kitabin Yazarlari : Azra Erhat

Kitabin Yayin Evi : Günışığı Kitaplığı

Kitabin Sayfa Adeti : 96 sayfa / 2. hamur Kağit

Kitabin Dili : Türkçe

Kitapin Özeti :

Anadolu topraklarında yaşanmış, dünya tarihinin en ünlü savaşını arkeolog, çeviri ustası Azra Erhat çocuklar için anlattı

Eski Anadolu uygarlıklarının izini süren “mavi yolculukları” başlatanlardan, hümanist anlayışın ülkemizde yaygınlaşmasına öncülük etmiş arkeolog, filolog ve düşünür Azra Erhat, çocuklara Çanakkale yöresinin söylencelerini anlatıyor. Editörlüğünü Semih Gümüş’ün üstlendiği “Köprü Kitaplar” dizisinin altıncı kitabı Troya hakkındaki söylenceleri yalın bir dille aktarıyor.

Ülkemizi tanıma, tarihimize sahip çıkma ve saygı duyma bilincinin gelişmesine yardımcı olacak bir kaynak niteliğindeki kitabın girişinde, Çanakkale Boğazı’nın söylenceleri ve Troya’nın bulunuşu; sonrasında, ünlü Paris ve Helene söylencesiyle başlayan destan bölümü yer alıyor. Kitap, 2000 yılında kaybettiğimiz değerli karikatürcümüz Ferruh Doğan’ın özgün desenleriyle bezeli.

Ünlü Anadolulu tarihçi ve ozan Homeros’un İlyada destanında on yıl sürdüğü anlatılan Troya Savaşı filmlere konu olmuş, hakkında pek çok kitap yazılmıştır. Azra Erhat’ın, Homeros’un ünlü İlyada ve Odysseia destanlarının ozan A. Kadir’le birlikte yaptığı şiirsel çevirisi de, Yunan ve Roma mitolojilerini açıklayan Mitoloji Sözlüğü (1972) de alanlarında hâlâ en yetkin kaynaklar sayılmaktadır.

İlk kez 1981′de yayımlanan Troya Masalı, Erhat’ın çocuklara Anadolu destanlarını sevdirme çabasının ürünü.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
atilla budak - 13.02.2013 - 11:27
aslında bu tür kitapları sevmem ama kitap güzelmmiş
dodo - 16.02.2012 - 16:16
oleyyy:):):):):):):):))::):))::):):):)):)::):)):):):):):):):):):):):):):):):