Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » Babil Kulesi Nerede ve Neden Yapılmıştır
 

Babil Kulesi Nerede ve Neden Yapılmıştır

Reklam

Babil Kulesi Nerede ve Neden Yapılmıştır

Babil Kulesi nerede yapılmış özellikleri ve hakkında kısa bilgi; Yaklaşık olarak beş bin yıl önce yapılmış olan Babil kulesi ile ilgili olarak çok çeşitli efsanelerin olduğu bilinmektedir. Dünyanın yedi harikasından biri olan babilin asma bahçelerinin içinde bulunan babil kulesi eski kitaplarda yazıldığına göre kral Marduk adına yaptırılmıştır.

Sümerliler her zaman dağlık bölgelerde yaşadıkları için yükseklere tapardılar. Ayrıca kutsal bir ağacın varlığına da inanırlardı. Sümerlilere göre bu ağaç gök ile yeri bağlardı. Yaptırdıkları kule ile tanrıya ulaşacaklarını düşünmekteydiler. Tevrat'da yazan bilgiye göre babil kulesi ile Hz.Nuh Peygamberin torunları bu kule ile Tanrı’nın yanına gidecektiler. Babil kulesinin mimari yapısına baktığımız zaman çok geniş bir temel üzerine inşa edilmiştir. Kule toplamda yedi katlıdır.

Her katı bir birinden farklı uzunluktadır. Toplamda seksen beş milyon tuğladan yapıldığı bilinmektedir. Kulenin çevresinde saraylar, konuklar için odalar, Tanrı Marduk adına yapılmış bir tapınak ve Esagila’ya giden gizli bir yol vardır. Babil’i işgal eden Persliler kuleyi yıkmışlardı. Daha sonra dönemin kralları Babil kulesini tekrar onarmışlardır. Daha sonra tekrar işgale uğrayan kule o günden sonra doğallığı da bozulmasın diye onarılmadı.

Büyük İskender seferdeyken Babil’e gelmiş ve bu kuleye hayran kalarak onu onarmaya karar vermiştir. Yaklaşık olarak on bin kişilik bir ekip kurarak Babil kulesini onarmaya başlayan büyük İskender çalışmalar devam ederken ölmüştür. Büyük İskender vefat ettikten sonra kule’nin onarımı durdurulmuştur.

1. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Babil Kulesi Nerede ve Neden Yapılmıştır 2. Resmi büyütmek için üzerine tıklaBabil Kulesi Nerede ve Neden Yapılmıştır
3. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Babil Kulesi Nerede ve Neden Yapılmıştır

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?