Manşetler

Buradasın: Sağlık » Şifalı Bitkiler » Balgam Nasıl Sökülür?
 

Balgam Nasıl Sökülür?

Reklam

Balgam Nasıl Sökülür?

Solunum organlarının salgıladığı ve ağız yoluyla dışarı attığımız sümüğümsü maddeye balgam denilmektedir. Balgam her insanda olan ve belli bir düzeyde olması gereken doğal bir şeydir. Ancak balgam’ın fazlalaşması renginin değişmesi ve aşırı derecede rahatsız edecek bir hale gelmesi sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Balgam sıvısının fazlalaşması birçok rahatsızlığın belirtisi olabilir bu sebeple balgamın hangi rahatsızlıktan öte geldiğini bulmak gerekmektedir. Balgam renginin aşırı derecede koyu bir renge bürünmesi hava kirliliği ve sigara dumanından etkilenildiğinin veya sigaranın aktif kullanıcısı olunduğunun göstergesidir. Balgam renginin kırmızımsı olması veya kanlı olması akciğer ile ilgili bir önemli sorunun olabileceğinin belirtisi sayılır. Son olarak balgam renginin sarımsı veya koyu sarı renkte olması ise zatürree, bronşit veya tüberküloz hastalığının olma belirtilerini taşımaktadır. Şeffaf bir balgam olması astım hastalığının bariz belirtilerindendir.

Bu tür balgamların çıkarılması da zorlu olur. Özellikle sigara kullananlarda çok büyük sorun olan balgam kişinin günlük hayatını bile olumsuz etkilemektedir. Hele bir de bu balgam atılamıyorsa durum daha da vahim bir hal alır. Balgamı tedavi edebilmek için öncelikle balgama sebep olan rahatsızlığı araştırmak gerekir. Bu yolla sonuç odaklı çözümler üretilebilir. Son yıllarda tıbbın da gelişmesi ile çok iyi balgam sökücüler bulunmaktadır. Bunun yanında bitkisel ilaçlarda çok etkili olabilmektedir. Balgam sökücü olarak bilinen bitkiler ıhlamur, meyan kökü, zencefil ve ısırgan otudur. Ayrıca belli karışımlar da hazırlanarak çok faydalı işlemler yapılabilmektedir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?