Manşetler

Buradasın: Sağlık » Şifalı Bitkiler » Baş Ağrısı İçin Şifalı Bitki Çayı Tarifi ve Yapılışı
 

Baş Ağrısı İçin Şifalı Bitki Çayı Tarifi ve Yapılışı

Reklam

Baş Ağrısı İçin Şifalı Bitki Çayı Tarifi ve Yapılışı

Ülkemizde özellikle gündelik hastalıklara çözüm bulmak için bitkilerden sıkça faydalanılmaktadır. Yaraların pansumanından ağrıları geçirmeye kadar bir çok alanda bitkilerin şifasına yer verilir. Her geçen gün yeni karışımlar ile hastalıklara çözüm üretilmeye çalışılır. Gündelik hastalıklardan en çok sorun çıkartan hastalık kuşkusuz baş ağrısıdır. Sinirlerle ilgili bir sorundan kaynaklanarak başlayan baş ağrıları gün boyu halsiz kalmamıza, iş yapamaz olmamıza sebebiyet vermektedir. Genel olarak pek sorun teşkil etmeyen baş ağrısı, anlık olarak bize rahatsızlık vermektedir.

Şifalı bitkiler ile bu sorunları ortadan kaldırmak mümkündür. Bir çok çeşit şifalı bitki ile baş ağrısı sorunumuza çözüm bulabilmekteyiz. Bu bitkilere baktığımızda bizi karşılayan ilk şifalı bitki papatyadır. Sindirim ve sinir sistemini rahatlatıcı özelliğe sahip olan papatya ile hazırlanan bitki çayı sakinleşmemize ve baş ağrımızın dinmesine yardımcı olmaktadır. Günde 2, 3 çay bardağı papatya çayı içmek insana fayda sağlamaktadır.

Ayrıca ısırgan otundan elde ettiğimiz çay da baş ağrımız için büyük etkiler vermektedir. Kanı temizleme özelliği ile insanı rahatlatan ısırgan otunu çay olarak kullanarak baş ağrımıza çözüm bulabiliriz. Isırgan otunun sadece 1 tatlı kaşığı, bir bardak kaynak suya nemlendirelerek süzülür. Daha sonra yavaş yavaş içilir. Böylece baş ağrımız az da olsa dinmektedir. Bu iki bitkinin dışında defne, eşekotu, zencefil, ginko gibi bitkiler de baş ağrımızda dindirici etki yaratmaktadır.

Papatya ve ıhlamur duygusal ve fiziksel gerginliği yatıştıran gevşeticidir.

Bitki Çayının Malzemeleri:

1 bardak (250 ml) su
1 çay kaşığı doğranmış zencefil
1 çay kaşığı kuru papatya
1 çay kaşığı kuru ıhlamur

Bitki Çayının Yapılışı


Zencefili ağzı kapalı bir tencerede beş dakika yavaş yavaş kaynatın ve ateşten alın.
Papatya ve ıhlamuru ekleyin ve 10 dakika. demlenmeye bırakın.
Süzerek tüketin.
Sağlık ve afiyet versin.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?