Manşetler

Buradasın: Sağlık » Bebek Sağlığı » Bebeklerde Gaz Sancısı Nedenleri Ve Nasıl Giderilir
 

Bebeklerde Gaz Sancısı Nedenleri Ve Nasıl Giderilir

Reklam

Bebeklerde Gaz Sancısı Nedenleri Ve Nasıl Giderilir

Bebeklerin huzursuz olmalarına ve bu sebeple ailelerinde mutsuz olmalarına sebep olan ve bebeklerin yaklaşık olarak % 40’ında görülen gaz sancıları birçok neden bağlı olarak çıkabilmektedir. Kesin bir nedene bağlandırılmasa da bazı ön bilgiler ışığında yorum yapılabilmektedir.

Bunların en başında bebeklerin sindirim sistemlerinin tam olarak olgunlaşmaması gösterilebilir. Bunu yanında mama içerisindeki veya anne sütündeki bazı maddelerin bebek bünyesinde alerjik bir etki göstermesi de olabilir. Bu sebeple uzmanlara göre kesinlikle bebeğe ilk 6 aylık süreçte yabancı besin verilmemelidir. Sadece anne sütü ile bebek beslenmelidir. Bu duruma rağmen mama yediriliyorsa bebeğe mama içerisindeki etken maddelere bakılmalıdır. Gerekirse uzman doktor tarafından yorum yapılması istenmelidir. Mamalardaki bazı etken maddeler bebeklerde gaz sancılarına neden olabilir.

Bu durumda belirttiğimiz gibi sadece anne sütü vermek yeterli gelmiyorsa mama vermek zorunlu bir hale gelmişse bu durumda mamayı değiştirmek gerekecektir. Bebek emziren anneler yediklerine çok dikkat etmeliler. Nitekim yedikleri yiyecekler anne sütüne karışmaktadır. Eğer bazı besinler bebekte gaz yapıyorsa anne bu besine ara vermelidir. Bebeklerde gaz sancısının tamamen çözülmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Ama gaz sancılarının minimum düzeye inmesi için bazı yöntemler bulunabilmektedir.

Öncelikle anne bebeğini emzirirken meme ucunu iyice kavraması gerekmektedir. Aksi halde hava yutan bebek de gaz oluşmuş olacaktır. Ayrıca erken ek besine başlanmamalıdır. Bebekler kundağa sarılmamalıdır. Rahat hareket edeceği ortam sağlanmalıdır.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular