Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Soru Cevap » Bir Futbol Sahasının Genişliği Ne Kadar Olmalıdır?
 

Bir Futbol Sahasının Genişliği Ne Kadar Olmalıdır?

Reklam

Bir Futbol Sahasının Genişliği Ne Kadar Olmalıdır?

Bu konumuzda bize yöneltilen bir soru üzerine kısa bir araştırma sonucunda bulduğumuz sonuçları aktarmak istiyorum.

Bir Futbol sahasının genişlik ve uzunluk ölçülerinin kabul edileni kaç olmalıdır? Biraz araştırma sonrasında (International Football Association Board–IFAB) tarafından kabul edilen ölçülerin genişlik olarak en az 45 metre, en fazla ise 90 metre olmalıdır. Bu iki uzunluk arasında herhangi bir ölçüm de kabul edilebilir.

Bir futbol sahasının uzunluk olarak ise, en az 90 metre, en çok ise 120 metre olmalıdır.

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi çizimlerle hangi bölümlerin kaç metre olması gerektiği belirtilmiştir. 

Resimdeki yazıları net olarak göremiyorsanız resmin üzerine tıklayıp daha büyük boyutlu halini görebilirsiniz.

Futbol Sahası Uzunluğu

Diğer Saha Ölçüleri

Futbol ile ilgili kurallar Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (International Football Association Board–IFAB) tarafından belirlenir.
Futbol sahasında taç çizgisi kale çizgisinden daima uzun olmalıdır.

İki taç çizgisi arasında uzanan ve alanı tam ortasından ikiye bölen çizgiye ise orta çizgi adı verilir. Orta çizginin tam ortasında başlama noktası bulunur. Başlangıç noktası merkezli 9,15 metre yarıçapında bulunan çembere de orta yuvarlak denir.

Taç çizgisi ile kale çizgisinin birleştiği noktaya köşe denir. Her köşeye, en az 1.5 m. yüksekliğinde, ucu sivri olmayan ve bayrak takılan bir direk dikilir. Bu direklere bayrak direği denir. Bayrak direkleri ayrıca, orta saha çizgisi hizasında, taç çizgisinin en az 1 m. dışına dikilebilir. Köşe Yayı Her bir köşe Bayrak direğinden itibaren oyun alanı içine 1 m yarıçaplı çeyrek daire yayı çizilir.

Kale çizgilerinin tam ortasında birer kale bulunur. Kale iki kale direği ve bir üst direkten oluşur. İki direk arası 7,32 metre, üst direğin yerden yüksekliği ise 2,44 metredir. Her iki direk ile üst direk aynı kalınlıkta ve en çok 12 santimetre olmalıdır. Kale çizgileri de kale direkleri ile aynı genişlikte olurlar. Kale ağları, yan direklere, üst direğe ve yere iyice tutturulmak ve kaleciye hareket serbestisi vermek şartı ile kalelere takılabilir.

Kale direkleri ve üst direk beyaz renkte olmalıdır.
Kale önlerinde kale çizgisine bitişik olmak üzere 40,32 x 16,50 metre boyutlarında ceza alanı bulunur. Bu alan içinde, kalenin hemen önünde 18,32 x 5,50 metre boyutlarındaki başka bir alana da kale alanı (altıpas) denir. Ceza alanı içerisinde kalenin ortasından 11m. uzaklıkta penaltı noktası bulunur. Penaltı noktası merkezli 9,15 metre yarıçapında ceza sahası dışında yer alan ve ceza sahası çizgilerinde sonlanan yaya Ceza yayı denir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?