Manşetler

Buradasın: Haberler » Yaşam » Boğaz Köprüsü Kapatılacağı Doğru Mu?
 

Boğaz Köprüsü Kapatılacağı Doğru Mu?

Reklam

Boğaz Köprüsü Kapatılacağı Doğru Mu?

Boğaz Köprüsü bir yıl kapanacak .Trafik sorunları yüzünden bakımdan önce 3. Köprünün hizmete girmesi amaçlanıyor.Boğaziçi Köprüsünün ağır bakımı sırasında, İstanbulun her iki yakası arasındaki geçiş yapan günlük 550-600 bin araç için tek alternatif Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olacak. Bu durumda İstanbulun en büyük sorunu olan trafik, bakım çalışması nedeniyle içinden çıkılmaz hale gelecek.

Kuzey Marmara Otoyol Projesi etaplara ayrılacak. 3. Köprü ve 70-100 kilometrelik bağlantı yollarının yapımı özkaynak ile gerçekleştirilecek. Köprünün 1 milyar dolara, bağlantı yollarının ise 1.5 milyar dolara malolması bekleniyor.

Ulaştırma Bakanlığın Haberine GöreFatih Sultan Mehmet Köprüsünün yükünün hafifletilmesi için 2013 sonunda Marmarayı hizmete sokmayı planlıyor. Marmarayın devreye girmesiyle ilk etapta günlük 1 milyon yolcu iki yaka arasında geçiş yapacak. 2015 yılında ise Marmarayın günlük yolcu kapasitesi 1.5 milyon olacak. Üsküdar-Sirkeci arasındaki geçişler 4 dakikada gerçekleşecek. Marmarayın açılmasıyla birlikte araçlarıyla köprüyü kullananların büyük bölümünün, araçları yerine trenleri kullanması bekleniyor. Bu da iki yaka arasındaki geçişlere kısmi bir rahatlama sağlayacak. Köprünün alternatifi olarak gösterilen otomobillerin geçeceği tüp geçiş ise 5 yıl sonra hizmete girecek. Bu nedenle Boğaziçi Köprüsünün bakımı sırasında, lastik tekerlekli tüp geçiş projesi alternatif olmayacak. Bakım sırasında iki yaka arasındaki araç geçişleri için denizyolu alternatifi için arabalı vapurların sayısı ve seferleri de artırılacak.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?