Manşetler

Buradasın: Sağlık » İlaçlar » Calcium Picken Ampul
 

Calcium Picken Ampul

Reklam

Etken Madde(ler):
Kalsiyum glukonat monohidrat 225 mg/10 ml, Kalsiyum levulinat dihidrat 572 mg/10 ml

Piyasa Şekilleri:
10 ml?lik 50 ampul, 10 ml?lik 5 ampul içeren ambalajlarda.

Kullanım Şekli:
Günlük doz erişkinlerde 1 ampul ve çocuklarda 1/4-1/2 ampuldür. Enjeksiyonlar i.m veya i.v olarak uygulanır.

Endikasyonları:
Değişik kaynaklı osteoporozlarda (postmenopozal, yaşlılık, kortikosteroid kullanımına bağlı, gastrektomi veya hareketsizlik sonucu) sıklıkla tamamlayıcı tedaviyle kombine olarak, pre ve postmenopozal kemik demineralizasyonunun önlenmesi, raşitizm ve osteomalazi tedavisine ek olarak, gizli tetani (akut durumların tedavisi için düşük dozlar), kadınların gebelik ve emzirme dönemleriyle çocukların büyüme ve gelişme devrelerinde artan kalsiyum gereksiniminin karşılanmasında, alerjik durumlarda (destekleyici tedavi olarak) kullanılır.

Kontrendikasyonları:
İlaca aşırı duyarlılık, hiperkalsemi (örn. hiperparatiroidizm, aşırı dozda D vitamini alımı, plazmasitoma gibi dekalsifiye tümörler, kemik metastazları), şiddetli hiperkalsiüri, ağır renal yetmezlik durumlarında kontrendikedir.

Uyarılar:
Hiperkalsiürili hastalarda, böbrek fonksiyon bozukluğu ya da üriner taş olgusu geçmişi bulunanlarda idrarda kalsiyum atılımının izlenmesi gereklidir. Gerektiğinde doz azaltılmalı ya da tedaviye son verilmelidir. Üriner taş oluşumuna eğilimli hastaların bol miktarda sıvı almaları önerilir. Kalsiyum tedavisi süresince, yüksek doz D vitamini alınmasından kaçınılmalıdır.

Yan Etkileri:

Nadir olgularda hafif gastrointestinal rahatsızlıklar (şişkinlik, kabızlık veya diyare) oluşabilir.

İlaç Etkileşimleri:
Kalsiyum oral tetrasiklinlerin ve florür müstahzarlarının absorpsiyonunu azaltabilir. Bunlarla birlikte kullanıldığında 3 saatlik bir ara bırakılmalıdır. D vitaminiyle birlikte kullanıldığında, kalsiyumun absorpsiyonunda artış görülür. Kalsiyumun gastrointestinal kanaldan absorpsiyonu, bazı gıdalarla (örn. ıspanak, tahıl, süt ve süt ürünleri) birlikte alınmasıyla azalır. D vitaminiyle birlikte yüksek dozda alındığında, kalsiyum, verapamil ve olasılıkla diğer kalsiyum antagonistlerinin etkisini azaltabilir. Dijitalize hastalarda yüksek doz oral kalsiyum kullanımı, kardiyak aritmi riskini artırabilir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular