Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » Çevre Kirliliğine Neden Olan Etkenler nelerdir?
 

Çevre Kirliliğine Neden Olan Etkenler nelerdir?

Reklam

Çevre Kirliliğine Neden Olan Etkenler nelerdir?

Günümüzün en büyük sorunlarından birisi de çevre kirliliği ve buna bağlı olarak artan küresel ısınma. 2005 yılından sonra büyük önem taşımaya başlayan küresel ısınma ile dünyamızın yapısı git gide bozulmaktadır. Çevre kirliliğinin de büyük bir derecede artması ile birlikte özellikle ülkemizin belirli kesimlerinde sorunlarla karşılaşılmaktadır. Peki çevre kirliliğine etki eden etmenler nelerdir?

Çevre kirliliğine etki eden etkenlere baktığımızda ilk olarak göçler ve düzensiz yerleşmeyle karşılaşmaktayız. Özellikle ülkemizin batı kıyılarında artan hızlı göçler ve buna bağlı olarak planlanmayan, düzensiz yerleşme çevre kirliliğini arttıran çok büyük bir etkendir. Düzensiz yerleşmeden sonra büyük etkiler yaratan bir diğer etken de ormanlardır. Ülkemiz yüzlerce yıldır dünyanın en iyi ormanlarına sahip olmuştur. Fakat gün geçtikçe yeni yerleşim yerleri yapılması adına kesilen bu ormanlar çevre kirliliğine sebebiyet vermektedir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için orman alanları oluşturulmalıdır. Ormanların yok oluşundan sonra çevre kirliliğini etkileyen bir diğer olayda ulaşımdan kaynaklanmaktadır.

Özellikle deniz ve kara yolu ulaşımının getirdiği gazlardan dolayı çevre kirliliği sürekli artmaktadır. Çevre kirliliğine sebebiyet veren bu gazlar ulaşımın yanında evlerimizden ve fabrikalarımızdan da sürekli çıkmaktadır. Özellikle ozon tabakasını tehdit eden bu gazlar, çevre kirliliğinde de büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Bu sorunların dışında çevre kirliliğine sebebiyet veren insan çıkışlı bir sorun da kuşkusuz katı atıklardır. Katı atıklar ve çöplerin iyi imha edilememesinden kaynaklanan çevre kirlilikleri ülkemizin her yerinde kendini göstermektedir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?