Manşetler

Buradasın: Sağlık » Çocuk Sağlığı » Çocuklar Günlük Ne Kadar Su İçmelidir?
 

Çocuklar Günlük Ne Kadar Su İçmelidir?

Reklam

Çocuklar Günlük Ne Kadar Su İçmelidir?

Anne ve Babalar çocuklarınızın günde ne kadar su tüketmesi gerektiğini biliyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız merak etmeyin doğru yerdesiniz. 

Çocukların günde ne kadar su tüketmesi gerektiğini bu konumuzda öğrenebilirsiniz. Sıvı ve su hayatımızdaki en önemli kaynaktır. Bu Su kaynakları ve sıvılar insan vücudunu dengeler, insanlar her iş yaptıklarında sürekli sıvı kaybı yaşarlar durum böyle olunca kaybedilen sıvının yerine su içilmesi gereklidir. 

Özellikle çocuklar sürekli oyun oynama ve eğlence istekleri onları bir hayli yormaktadır. Durum böyle olunca çocukların sıvı tüketimi yetişkinden daha fazla olması tabiki normaldır. Sürekli oyun oynayan ve yorulan çocukların sıvı tüketimi ne kadar olmalı diyorsanız yazımızı okumaya devam edin..

İşte çocukların günlük alması gereken su miktarı

Sıvı Tüketim Miktarları ve Kriterleri
Su tüketimi kuşkusuz her çocuğun yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre değişiyor. Ancak yine de her çocuğun mutlaka alması gereken bir ‘su’ miktarı var. Vücutta normal sıvı dengesinin korunması için alınması gereken sıvı gereksinimi vücut yüzeyine göre hesaplanıyor. Normal sıvı gereksinimi yaklaşık olarak 1500cc/m 2/24 saat olarak hesaplanıyor. Ya da harcanan kaloriye göre günlük sıvı miktarı belirleniyor. Örneğin her 100 kaloriye 100 ml sıvı verilmesi normal kabul ediliyor.

• 6 -12 ay arasında: 30 ml ile 100 ml
• 1-3 yaş arasında: 1-3 litre
• 4-8 yaş arasında: 1-4 iltre
• 9-13 yaş arasında: 1-2 litre

Su Verme Zamanı
Bebeğiniz 6-12 aylıkken, katı gıdalara başlandıktan sonra, bebeğinize her 3 saatte bir yemekten sonra su vermeniz gerekiyor. Çocuğunuz 1-5 yaş arasında ise her 2-3 saatte bir yemek sonlarında 100 ml su vermeyi ihmal etmeyin. Yemekten önce verilen su karnın şişmesine ve yetersiz beslenmeye neden oluyor. Dolayısıyla çocuğunuza suyu yemek sonrasında vermenizde fayda var. Ancak eğer çoğunuz aşırı kilolu ise tok tutsun diye yemek öncesinde de su verebilirsiniz.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Çocuğunuzun yeterli su tüketip tüketmediğini anlamanın en pratik yolu, tuvalete gitme sıklığını takip etmek. Eğer çocuğunuz 2 saatte bir tuvalete gidiyorsa, idrarın yoğunluğu normalse, bu çocuğunuzun vücudunda yeterli su olduğu anlamına gelir. Bebeklerde ise günde 7 bez harcanması vücutta yeterli su olduğunun önemli bir göstergesidir.

Çocuklar anne ve balarını örnek model alıyorlar. Bu nedenle yeterli su tüketmeleri için anne- babaların günlük su tüketimi konusunda çocuklarına örnek olmaları gerekiyor. Dolayısıyla çocuğunuzun yanında sık sık su için ve suyun sağlığımız için ne denli önemli olduğunu sık sık tekrarlayın.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?