Manşetler

Buradasın: Sağlık » Ağız ve Diş Sağlığı » Diş Sağlığı İçin Beslenme ve Yararlı Besinler
 

Diş Sağlığı İçin Beslenme ve Yararlı Besinler

Reklam

Diş Sağlığı İçin Beslenme ve Yararlı Besinler

 Vücut sağlığını etkileyen en büyük vücut bölgemiz ağzımız ve buna bağlı olarak dişlerimizdir. Dişlerimizdeki problemler, iltihaplar, vücudumuzdaki bir çok hastalığa sebebiyet vermektedir. Diş çürüklerimiz dahi bünyemizi bozmaya yetmektedir. Bu yüzden diş sağlımıza her zaman çok dikkat etmeliyiz. En küçük sorunda diş hekimine görünerek problemimizi çözmeye çalışmalıyız. Diş sağlığı için gerekli tedbirleri almalı, üç ayda bir diş kontrolüne gitmeliyiz. Bunun haricinde diş fırçalama işine de ciddiyet göstermeliyiz.

Peki diş sağlığımızın devamı için ne gibi besinleri tüketmemiz gerekmektedir? Diş sağlığımızı korumamız için bize yardımcı olan en önemli besin grubu süt ve süt ürünleridir. Her gün bu tür ürünleri tüketmemiz diş sağlığımızın yanında vücut gelişimimiz için de büyük önem arz etmektedir. Süt ve süt ürünleri olarak tanıdığımız bu ürünler süt ki özellikle kaymağı alınmış olmalıdır, kaymağı plak oluşumuna sebebiyet verebilir.

 
Bunun dışında yağsız yoğurt ve yağsız peynir. Bu üç ürün diş sağlığımız için ciddi önem taşıyan besinlerdir. Bu ürünleri her gün mutlaka kullanmalıyız. Bu sayede daha sağlam dişlere, diş etlerine sahip olabiliriz. Bu gıdaların diş sağlığına en büyük katkısı sağladıkları kalsiyumdan gelmektedir. Diş sağlığının yanında kemik gelişimine de etki eden kalsiyum ile sağlam kemiklerimiz ve dişlerimiz oluşmaktadır. Kalsiyum ile çürümelerin önüne rahatlıkla geçilebilmektedir. Bu yüzden kalsiyum eksikliğine gidilmemeli, her gün alınması gereken kalsiyum miktarı süt ürünleri ile karşılanmalıdır.
 

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?