Manşetler

Buradasın: Haberler » Yaşam » Doğum Süt İzni Kaç Gün? Ne Kadar Süre?
 

Doğum Süt İzni Kaç Gün? Ne Kadar Süre?

Reklam

657 sayılı Kanunun 104.Maddesinin (D) bendinde Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.
Buna gore doğum yapan kadın memurlar;

1- Memura bir yaşından küçük çocuğunu emzirmesi için günde toplam bir buçuk saat olarak verilen süt izni, doğum sonrası analık izni süresinin (asgari 8, azami 13 hafta) bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saate çıkarılmış ve ikinci altı ayda ise günde bir buçuk saat olarak belirlenmiştir.
2- Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususu kadın memurun tercihine bırakılmıştır.
Kanunun Yürürlük Tarihinden Önce Doğum Yapan Kadın Memurlar Kanunun Yürürlüğe girmesinden Dolayı Uygulama Şekli Aşağıdaki Gibi Belirlenmiştir:
a) Değişiklikten önceki hükme istinaden süt izni hakkını kullanmakta olan memura, doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ay içinde bulunması halinde günde üç saat, doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ikinci altı ay içinde bulunması halinde ise günde bir buçuk saat süt izni kullandırılacaktır.
b) Süt izninin, kadın memurun çocuğunu emzirmesi için günlük olarak kullandırılması gereken bir izin hakkı olması sebebiyle bu iznin birleştirilerek sonraki günlerde kullandırılmasına imkan bulunmamaktadır.

4857 sayılı İş Hukukuna Tabi Olanlarda Süt İzni Uygulaması:
Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kullanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır.(Madde:74)

Kadınların işçi yada memur olması çocuklarına emzirmede özen göstermesine engel teşkil etmemesi gerekir.Fakat bu süreyi belirlemede özel sektörün iş gücü kaybı daima göz önüne alındığı için çocukların emzirme ile ilgili hakları kısıtlanarak işçiye kısıtlı süre tayin edilmiştir.

İşçi için ilk altı ay ve ikinci altı ay olmak üzere ikiye ayrılmadan çocukları bir yaşına gelinceye kadar verilen süt izni günde toplam bir buçuk saat ile sınırlandırılmıştır.

BABALIK İZNİ

657 Sayılı 104 Maddesinin (B) bendinde Memura, eşinin doğum yapması hâlinde, isteği üzerine on gün babalık izni verilir.

Burada bütün memurlar isteklerine bakılmadan bu izinlerini elbette kullanacaklardır.4857 sayılı İş Kanununun 55.Maddesinde kısıtlı da olsa mazeret izinleri belirlenmiştir. Fakat bu mazeret izinleri içinde babaların doğum izni yok sayılmıştır.

DOĞUM SONRASI AYLIKSIZ İZİN UYGULAMASI:

108 inci maddesinin (B) fıkrası ile;Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmi dört aya kadar aylıksız izin verilir.hükmü getirilmiştir

Buna gore doğum sebebiyle verilecek aylıksız iznin uygulaması;

1- Doğum yapan memura isteği üzerine on iki aya kadar verilen aylıksız izin hakkı yirmi dört aya çıkarılmış ve eşi doğum yapan memura da isteği üzerine yirmi dört aya kadar aylıksız izin hakkı tanınmıştır.

2- Doğum yapan memura verilecek aylıksız iznin başlangıç tarihi, doğum sonrası analık izninin (asgari 8, azami 13 hafta) bitimi; eşi doğum yapan memura verilecek aylıksız iznin başlangıç tarihi ise doğum tarihi olarak belirlenmiştir.

Eşi doğum yapan memura, eşinin Devlet memuru olup olmadığına bakılmaksızın, isteği halinde yirmi dört aya kadar aylıksız izin verilecektir. Ancak söz konusu iznin bitiş tarihi, eşinin doğum yaptığı tarihten itibaren hiçbir surette yirmi dört aylık sürenin bitimini geçemeyecektir.

Eşlerin her ikisinin de memur olması halinde, doğum sebebiyle verilen aylıksız iznin yirmi dört aylık süre içerisinde her iki eşe aynı dönemde veya birbirini takip edecek şekilde kullandırılması mümkündür.

Doğum yaptıktan sonra ataması yapılan memura, isteği üzerine doğum sonrası sekiz haftalık sürenin bitimini takip eden tarihten itibaren yirmi dört aylık sürenin bitimini aşmayacak şekilde, aylıksız izin kullandırılacaktır.

4857 sayılı İş Kanununa Göre Doğum Yapan Kadın İçinin Ücretsiz İzin Hakkı:

İsteği halinde kadın işçiye, on altı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde on sekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz.(Madde:74)

Buna gore, kadın işçiye altı ay kadar ücretsiz izin verileceği hüküm altına alınmıştır. Kadın İşçiye en fazla altı ay kadar ücretsiz izin verilerek kısıtlamaya gidilmiştir. Erkek işçinin ise hiçbir şekilde doğum yapan karısından dolayı altı aylık ücretsiz izin hakkı bulunmamaktadır.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
KENAN ÖZKER - 14.11.2014 - 15:35
Mükemmel bir açıklama yapılmış keşke bütün açıklamalar böyle yapılsa. Teşekkür ederim.
sena - 06.12.2013 - 17:37
Tabi biz rahat rahat çalışamadık memur olamadık istesek de olamadık torpilimiz olamadığı için memur olamamak suçmudur?? nasıl bir devletdir bu memura 3 saat kadın işçiye 1,5 saat eşitsizlik değil de nedir bu? bana bunu açıklasanız yeterlidir...zaten memurların çalışma saati uzun değil asıl kadın işçiye uygulanması gerekirkene memura uygulanıyor...Başabakan bizi duysa sorularımıza yanıt verse ama nerede
- 26.11.2013 - 18:35
SÜREKLİ MEMURLARIN HAKLARI SANKİ ÖZEL SEKTÖRDE ÇALIŞANLAR İNSAN DEGİL
AYSUN - 09.11.2013 - 16:30
KESİNLİKLE BU YAZI HAKKINDA YAZAN YORUMLARA KATILIYORUM.BÜYÜK HAKSIZLIK VAR.MEMUR OLMAK TA ÇOK GÜÇLEŞTİ NE YAPALIM MEMUR OLAMADIYSAK ...EŞİTLİK OLMALI....

Mahmut Esat - 24.10.2013 - 13:17
İşçiyle memurun karşılaştırılması saçmalık. Sorun memurun neden haklarının olduğu değil, işçinin neden haklrının olmadığı ya da işçinin bu haklarını neden kullanamadığıdır. Bununla ilgili hakları sizin seçtiğin millet vekilleri oy verdikleri yasalarla düzenliyorlar. Özel sektörde denetimi yapmayan kamu kurumlarını yöneten hükümetlere siz oy veriyorsunuz.
SEÇİL - 23.10.2013 - 19:22
ÖZEL SEKTORDE ZATEN ÇALIŞMA ŞARTLARI BELLI. GÜNDE 10-12 SAAT ÇALIŞMAK ZORUNDA BIRAKILAN ANNEYE 1,5 SAAT, 8 SAATİ DOLDURUNCA EVİNE GIDEN ANNEYE 3 SAAT! BEN MEMURUN NORMAL MESAI CIKIŞINDA ÇIKMAYA BILE RAZIYIM SAYN BAŞBAKANIM!! DILINİZDEN DÜŞÜRMEDİĞİNİZ ADALET EŞİTLİK HANİ NERDE?? COCUGA 6 AY ANNE SÜTÜ DIYE REKLAM YAPIYORLAR, 16 HAFTA O COCUGUNU BIRAK İŞE DON ESNEK ÇALIŞ DENİLİYOR. HANGI ÖZEL SEKTORDE UYGULANACAK O HAYALİİ YASA!!!!! HICMİ SOKAĞA CIKMIYOR BU KARARI CIKARANLAR.BİDE VİCDAN DAN BAHSEDİLİYOR! BENİM VE COCUĞUMUN SUÇU NE ? MEMUR OLMAMAK MI? ! YAŞAMAK İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDA OLMAK MI??
elif - 24.09.2013 - 18:19
biraz adalet biraz vicdan...işçiler zaten özveriyle çalışıyor her türlü,memur mesaisi dolduğu gibi 1 dk. durmuyor.Bir de bizden 2 kat uzun süre çocuk emzirme hakkı veriyorlar.Benim çocuğumun suçu ne?Benim devlet memuru olmamam mı?!...Onlara hak tanıyan bu devlet bana da hak tanısın!!!
zeynep - 18.09.2013 - 14:10
neden memurlara 3 saatte işçi annelere 1,5 saat bu haksızlık sonuçta benimkide evlat .yasanın düzenlenmesini gerek acilen
gül - 26.08.2013 - 22:16
hesey memura zaten izin maas bu işçi memur gözetmeden butun bebeklere verilmesi gereken bi yasa bence yapılan bu degişiklkte bencillik var bir arkadasın söledıgı gıbı memurunki cocukta bizimki degilmi lütfen bundan bütün anneler faydalansın
songül özdemir - 23.08.2013 - 14:09
Adalaletli yönetimden bahsediyorlar hizmet için varız diyorlar kimi kandıryorlar ! işçinin neden ücretsiz izin hakkı ve süt izin hakkı kısıtlı eşitlik nerde sosyal devlette halk eşit değil mi ? çıkan kanun herkesi kapsamalı ...
GÜLCAN ERGÜL - 19.08.2013 - 12:27
adaletsizlikten başka hiçbirşey değil.şuraya bak özel sektör annesi bebeğini 1.5 saat memur anne 3 saat emzirebiliyor.yazık çok yazık
gül - 12.08.2013 - 13:38
hersey memura ben vardiyalı calısan bi anneyim memurun cıkıs saati belli su izni 6aya cıkartsınlar benim iznim 19 bitiyo bu ay
melek - 01.08.2013 - 14:47
memur çocuğunun 3 saat süz izni varda işçinin niye yok ikiside bebek değilmi aradaki fark ne onu anlamadım.
- 19.06.2013 - 04:50
ÇOCUK YAPIN DİYO BAŞBAKANIMIZ BU EŞİTSİZLİKTE NASIL ÇOCUK YAPILIR TANIDIĞIM BİR ÇOK KİŞİ BU YÜZDEN YAPMIYO
kadriye - 18.06.2013 - 13:08
memurunki çocukta işçininki ne peki ne kadar saçma bir kanun saçma sapan bir yerde yaşıyıoruz işte
Rabia - 10.06.2013 - 04:38
Bende işçi bir anneyim böyle saçmalık olurmu yahu işçide ana işçinin çocuğuda bebe memur herşekilde avantajlı zaten nerde eşitlik nerde demokrasi
serdal - 19.03.2013 - 16:36
bu yönetmelik 4/b sözleşmeli arkadaşlarımız içinde geçerlimidir.Arkadaşlar dört gözle cevap bekliyor. ilginiz için teşekkürler. kolay gelsin.
eda - 04.03.2013 - 12:43
kadın işçiler köle tamam da gözlerim dolarak konuşuyorum memerun çocuğunun üç saatlik izni var emzirilmesi için bizim çocuğumuz doğduğu gibi köle olmuş zaten
Diğer yorumları oku >