Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Soru Cevap » Dünyanın En Büyük Kuşu Hangisidir?
 

Dünyanın En Büyük Kuşu Hangisidir?

Reklam

Dünyanın En Büyük Kuşu Hangisidir?

Bize Gelen soru: Dünyanın En Büyük Kuşu, Uçabilen ve Uçamayan En büyük Kuş hangisidir?

Bir ziyaretçimizin sormuş olduğu bu soru üzerine kısa bir araştırma sonrasında bulduğumuz cevabı sizlerle paylaşacağım. Bu soru üzerine Dünyanın en büyük kuşu olan Afrika deve kuşunu ve Uçabilen En büyük kuş olan, Toy kuşunu tanıyacağız.

Dünyaynın En Büyük Kuşu:

Ülkemizde Afrika deve kuşu (Struthio camelus) olarak bilinen Afrika deve kuşu en büyük kuş türüdür. 274 cm boy ve 160 kg olabilmektedirler. Denizde yaşayan en büyük kuş ise  İmparator pengueni  (Aptenodytes forsteri)  olarak adlandırılan boyu 115 cm kilosu 30 kg ağırlıkta olabilmektedir.

Kanat açıklığı en büyük kuş türüyse albatroslar (Diomedea exulans). Kanat açıklığı uzunluğuyla ilgili, verilen en büyük bilimsel kayıt 363 cm. Kaynağı tam doğrulanmamakla birlikte 422 cm’lik bir kayıt da var. 

Deve Kuşu


Dünyanın 
Uçabilen En Büyük Kuşu:

Toy (Otis tarda), toygiller (Otididae) familyasından çok ürkek bir kuş türü. Türkiye’nin en büyük kuş türü olan toy, aynı zamanda dünyaca en büyük uçabilen kuşlardan biridir.

Toy Kuşu

 

Dış özellikleri

Erkek toyların kanat açıklığı 260 cm uzunluğa, ağırlıkları ise 18 kg’a ulaşabilir. Dişi toylar bu ölçülerin ancak yarısına varırlar ve en fazla 8 kg ağırlığına ulaşırlar.

Toylar kahverengi lekeli, iri bacaklı büyük kuşlardır. Yetişkin erkeklerin tüylerden oluşan bir sakalları vardır.

İşte Toy Kuşunun Videosu:

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?