Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » E Devlet » E-Muhtıra Nedir? Anlamı Hakkında Bilgi
 

E-Muhtıra Nedir? Anlamı Hakkında Bilgi

Reklam

E-Muhtıra Nedir? Anlamı Hakkında Bilgi E-Muhtıra - E-Muhtıra 2011 - E-Muhtıra Açılımı - E-Muhtıra Anlamı - E-Muhtıra Çeşitleri

“Bir kişi, bir grup ya da kurumca, başka kişi, grup ya da kuruma uyarıda bulunma, bir şeyi anımsatma amacıyla gönderilen yazı.”

“Muhtıra” kelimesi Türk siyasi tarihine, 12 Mart 1971′de dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Memduh Tağmaç, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Gürler, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Muhsin Batur ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Celal Eyiceoğlu’nun imzasıyla radyodan okunan bildiriyle girdi.

Türkiye’nin yaşadığı bir başka “muhtıra” vakası da 27 Aralık 1979′da, dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren ve komutanların o zamanki Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk‘e verdikleri uyarı mektubuydu. Uyarıyı, hükümet ve muhalefet dikkate almayınca 12 Eylül 1980 darbesi gerçekleşti.

Bir diğer muhtıra 27 Nisan 2007 tarihinde gerçekleşti. Muhtıra, Genelkurmay Başkanlığı tarafından TSK?ın internet sitesinden kamuoyuna duyuruldu. İnternet üzerinden yayınlanmasından sonra muhtıraya, ?e muhtıra? denmeye başlandı.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?