Manşetler

Buradasın: Biyografi » Kim Kimdir » Eda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi
 

Eda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi

Reklam

Eda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi Eda Taşpınar aslında hepimiz Show tvde yayınlanan acun ılıcalının yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği, Yok Böyle Dans Programında tanıdık.

Eda Taşpınar hakkında internette biraz araştırma yaptık ve kim olduğu nasıl biri olduğu hakkında uzun bir makale bulduk.  Bu makaleyi tamamen buraya eklemektense özetini eklemek sizler için daha aydınlatıcı olur diye düşündük .

İşte EDA TAŞPINAR:

Denizcilik Bankası Karaköy Yolcu Salonu önündeki Atatürk büstü (1927), Türk heykelciliğinde yapılan ilk büst. Fakat esas belirleyici yıl 1928. O yıl Mustafa Kemal’e poz verdirme imkânı bulmuş Kenan Yontunç ve bu yolla Atatürk’ün büstünü yapan ilk ve tek Türk heykelci titrini kazanmış.

Kenan Yontunç’un Mustafa Kemal’le olan hukuku, heykellerin evveline dayanıyor. Atatürk onu neredeyse eliyle evlendiriyor, çünkü Yontunç’un eşi Feriha hanım, Mustafa Kemal’in silah arkadaşı Kazım Sevüktekin’in kızı.

Biraz da bu tanışıklığın getirdiği güven sayesinde herhalde, Atatürk, Yontunç’tan öldükten sonra yüzünün maskını yapmasını istiyor. Bunun için yüze gliserin sürerek kalıbı almak gerek. Heykeltıraşın yine kendi adını taşıyan işadamı torunu Kenan Yontunç’un anlattığına göre 10 Kasım 1938’deki olaylar şöyle gelişiyor: “Dedem odaya girmiş, Ata’nın yüzüne gliserini sürmüş ve iki kez bayılmış.


Gliserin sürdükten sonra balmumunu üzerine yapıştırmış ve yüzünün kalıbını almış. Sonra bu maskın içini alçıyla doldurmuş. Dikkat ederseniz maskta Atatürk’ün kirpikleri bile tek tek belli oluyor.”

Heykeltıraş Kenan Yontunç onun büyük dedesi
Peki bir Eda Taşpınar yazısının, ünlü heykeltıraş Kenan Yontunç’la başlamasının sebebi ne? Çünkü hayat da öyle başlamış: Kenan Yontunç, Eda Taşpınar’ın büyük dedesi!

Birkaç yıl önce Eda’nın nasıl da haftanın dört günü atölyeye kapandığını, bin derecelik fırınlarda bronz dökümüne kalkıştığını ve dedesiyle birlikte sergi açmak istediğini anlatan haberleri hatırlayan olur belki.

Heykel, babadan çocuğa geçen bir aile geleneği olsa gerek onlarda, çünkü büyük dede Kenan Yontunç’un oğlu olan dede Engin Yontunç da heykeltıraş.
Eda Taşpınar’ın birlikte poz verdiği ‘ilk’ heykelini de hatırlayan çıkacaktır. 13 yaşında yaptığı bu ilk bronz heykelde Eda, sanki bire bir Nurettin Hasman’ı ölümsüzleştirmiştir! Hasman’ı henüz tanımadığı döneme denk geldiği için bu ilk işi, sanatsal yeteneğinden bahsedemeyebiliriz, ama geleceği görmedeki mahareti ürperticidir!
1. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Eda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi 2. Resmi büyütmek için üzerine tıklaEda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi
3. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Eda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi 4.Resmi büyütmek için üzerine tıklaEda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi
5. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Eda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi 6. Resmi büyütmek için üzerine tıklaEda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi
7. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Eda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi 8.Resmi büyütmek için üzerine tıklaEda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi
9. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Eda Taşpınar Kimdir? Resimleri ve Biyografi

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
eda - 10.02.2013 - 13:35
EDA ECE DAHA GÜZELhttp://www.beyazportal.com/i/emo/24.gif
erkan - 11.09.2012 - 00:03
eda sen gerçekten türkiyede en beyen diğim bayansın tek bir kelimemi eda sen süperrrr sinnnnnnn
zho - 01.02.2012 - 14:12
murat - 02.06.2011 - 12:24
heç bi boğa benzemir
murat - 02.06.2011 - 12:24
heç bi boğa benzemir
ünal - 26.03.2011 - 20:51
çok tatlısın
- 05.03.2011 - 12:43
eda abla çok güzelsin