Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Soru Cevap » Elektrikli Tramvayların Seferden Kaldırılmasından Sonra Hangi Ulaşım Araçları Kullanıldı?
 

Elektrikli Tramvayların Seferden Kaldırılmasından Sonra Hangi Ulaşım Araçları Kullanıldı?

Reklam

Elektrikli Tramvayların Seferden Kaldırılmasından Sonra Hangi Ulaşım Araçları Kullanıldı?

Ülkemizde ulaşım ağı her geçen zaman biraz daha gelişmektedir. Özellikle ülkemizin batı bölümünde yaygın olarak bulunan ulaşım ağları ile bir yerden bir yere yolculuk yapmak, yük taşımak artık daha kolay. Sorunsuz yollar ve kesintisiz ulaşım ağı zinciri ile rahat yolculuk yapabilmemiz ülkemizde mümkün durumda.

Türkiye’de uzun zamanlardan beri elektrikli tramvaylar kullanılmaktadır. Cumhuriyetin ilk yıllarına kadar kesintisiz hizmet veren elektrikli tramvaylar, teknolojinin ilerlemesiyle gelişen ulaşım sektörü ile yerini başka ulaşım birimlerine teslim etti. Teknolojinin gelişmesiyle değişen ulaşım şekli, daha konforlu ve daha hızlı bir hal aldı. Özellikle İstanbul ve çevresinde gelişen elektrikli tramvaylar, günümüze gelene kadar önemini yitirmeye devam etmiştir.

İlk olarak Cumhuriyet’in ilk yıllarında, tramvayların çıkamayacağı yokuşlara çıkabilmek adına ülke dışından otobüsler getirilmiştir. Bu otobüsler ile tramvayların çıkamayacağı veya motorunu zorlayacağı yollar otobüsler ile geçilmektedir. İlk deneme seferlerinden sonra ilk on yıl ilgi görmeyen otobüsler, 1950’li yılların başı ile önemini arttırdı. Özellikle tramvayların seferdan alınmasıyla oluşan ulaşım sorunu, otobüsler ile karşılanmaya başlandı.

İstanbul nüfusunun artmasına bağlı olarak 1970li yıllarda ilk körüklü otobüsler ülkemizde yerini almıştır. Bu tarihten itibaren ulaşımda en önemli görevi otobüstler üstlenmiştir. 2007 yılına kadar İstanbul’da özel halk otobüsleri şehir içi taşımacılığında büyük görevler üstlenmiştir. 2007 yılı ile birlikte eklenen yeni ulaşım ağı ile otobüsler yerini metrobüslere devretmiştir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?