Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Genel Bilgiler » Elektronik İmza (E-İmza) Nedir? Nasıl Kullanılır? Nerden Alınır?
 

Elektronik İmza (E-İmza) Nedir? Nasıl Kullanılır? Nerden Alınır?

Reklam

Elektronik İmza (E-İmza) Nedir? Nasıl Kullanılır? Nerden Alınır?

Teknolojinin hızla gelişmesi ile bu alanda yoğunlaşmalar söz konusu olmaktadır. Buna çözüm arayışlarına gidilerek yeni bir sistem geliştirilmiştir. “Elektronik İmza” adını alan bu sistem ile dijital imzaya sahip olabilmektesiniz.

Basit bir mantıkla elektronik imza, elektronik dokümanlarda kullanılan sanal imzadır, güvenliği sağlamak adına oluşturulmuştur. Dijital imzanın güvenli olmasının en büyük sebeplerinden biri de şifrelenmiş olmasıdır. Gönderen ile alıcı arasındaki iletişimde şifrelenmiş olarak bulunan ve elektronik dokümanın güvenliğini sağlayan elektronik imza, 23.01.2004 tarihte resmi gazetede duyrulmuştur.

Duyrulmasından altı ay kadar sonra 23.07.2004 tarihinde de yürürlüğe girmiştir. 5070 sayılı “Elektronik İmza Kanunu” olarak tanımlanan elektronik imza sistemi ile birlikte sanal yoldaki iletişimler daha da güvenilir hale gelmiştir.

5070 sayılı kanunla resmileşen elektronik imza, ıslak imza ile eşdeğer niteliğe sahiptir. Elektronik İmza sağlayıcıları, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirlenmektedir. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından tüm halka sunulmuştur. Bu hizmet sağlayıcılara ve diğer bilgilere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun resmi web sitesi www.tk.gov.tr`den ulaşabilirsiniz.

Elektronik imzanın alanlarına baktığımız zaman günlük hayatımızda ve ileriye dönük çalışmalarımızda önemli yere sahip olan alanlarda kullanıldığını görmekteyiz. Vergi ödemeleri, sınav başvuruları ve diğer başvurular, sosyal güvenlik uygulamaları ve benzeri uygulamalarda elektronik imzadan faydalanılmaktadır. Ayrıca internet bankacılığı , e-sipariş gibi bir çok alanda da elektronik imza yer almaktadır.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?