Manşetler

Buradasın: Yemek Tarifleri » Tatlı Tarifleri » Elma Kompostosu Nasıl Yapılır Tarifi
 

Elma Kompostosu Nasıl Yapılır Tarifi

Reklam

Elma Kompostosu Nasıl Yapılır Tarifi

Yapılması çok kolay yenilmesi de bir o kadar zevkli tatlılar arasındadır elma kompostosu. Kültürel değerlerimiz arasında kendine çok iyi yer edinen bir komposto çeşididir. Bilindiği gibi ülkemiz adeta elma cennetidir. Her bölgemizde elma bulunur. Bu sebeple elma kompostosu şu bölgenin tatlısıdır.

Bu yörenin tatlısıdır denilemez. Elma kompostosu yapılış itibari ile çok ufak farklılıklar gösterse de aslında aynı şekilde yapılmaktadır. Elma kompostosu için gerekli olan malzemelere baktığımız zaman 750 gram şeker, bir buçuk kilo elma ve bir buçuk litre su bunlar elma kompostosunu yapmamız için gerekecek ana malzemelerdir. Dediğimiz gibi yöreden yöreye bazı farklı uygulamalar olabilmektedir. İçine limon kabuğu atma farklı tatlandırıcılar kullanma gibi. Söylenen ana malzemeler temin edildikten sonra elma kompostosunu yapmaya başlayabiliriz. Bu arada elmaların son derece taze olmasına dikkat edilmelidir.

Çünkü taze elma ile daha güzel bir tat elde edilecektir. İlk olarak elma kabukları çok ince bir biçim de soyulmalıdır. Sonrasında elmalar tek tek dilimlenmelidir. Elmaların içerilerinde bulunan çekirdeklerin çıkarılması gerekmektedir. Bu işlem bittikten sonra ocakta hafif ısıtılmaya başlayan su içerisine elmalar atılmalıdır. Ardından Elmaların su içerisinde yumuşak bir vaziyete gelmeleri beklenmelidir. Elmanın yapısına göre bazı elmalar yumuşamaya bilir bunu için içerisine şeker atılabilir. Elma kompostosunun kıvamı iyice kızarana kadar yani koyu hale gelene kadar kaynatılmaya devam edilmelidir. Ardında ocaktan alınıp soğuması için bir yerde bekletilmelidir. Sonra kaselere koyup afiyetle yiyebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?