Manşetler

Buradasın: Sağlık » Şifalı Bitkiler » Elma Sirkesi Nasıl Yapılır
 

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Reklam

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır

Elma sirkesi yapımı itibari ile oldukça uğraşlı bir iştir. Elma sirkesi yapımında uyulması gereken önemli kurallar vardır. Bu kurallara uyulmaz ise başarılı bir sirke olmamış olacaktır. Öncelikle her elma ile elma sirkesi yapılmayacağını bilmemiz gerekir. Elma sirkesi için en uygun elma çeşidi şekeri ve suyu fazla olan kış elmalarıdır. Ayrıca isteğe göre çeşitli elma çeşitleri de kullanılarak farklı bir tat yaratılabilir.

Sirke yapımı işleminde öncelikle hijyen şartlarını çok iyi bir biçimde yerine getirmelisiniz. Elmalar büyük bir titizlik ile yıkanmalı ardından sirke yapımında kullanılacak malzemelerde çok iyi bir biçimde dezenfekte edilmelidir. Bu koşullar sağlandıktan sonra elmalar ufak parçalara bölünerek katı meyve sıkacağı yardımı ile suyu çıkarılmalıdır. Sirke yapımında çok önemli iki ana etmen vardır. Elma suyunun içerisindeki bakterilerin hızlı bir biçimde çalışmalarını sağlayacak gerekli oksijen ve ısı.

Hava ile çok iyi bir biçimde temasın gerçekleşmesi için geniş bir kap gereklidir. Elma suyunu bu kap içerisinden hiç boşluk kalmayacak şekilde kavanoza doldurulacak. Ardından bir tülbent ile kavanoz örtülmelidir. Aynı gün içerisinde bir defa karıştırılmalıdır. Daha sonra oda sıcaklığı 25 dereceyi geçmeyen bir ortamda bekletilmelidir. Ayrıca sirke için kullanılan kap kesinlikle metal olmamalıdır. Cam veya tahta olmalıdır. Sirkenin hızlı bir biçimde olması için doğal elma sirkesini bu sirkelerin içine biraz ekleyebilirsiniz. Yaklaşık olarak 3 veya 5 hafta sonra sirkeniz hazır olmuş olacak.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?