Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » E Devlet » Emekli Maaş Zamları
 

Emekli Maaş Zamları

Reklam

Hükümetten emeklilere zam müjdesi Emekliyi umutlandırdı. Emekli maaşlarındaki maaş farkını kapatacağını açıklayan hükümet bakalım Emekliye şimdi nasıl bir yara açacak zam olacaksa Emekli Maaşına Ne Kadar Zam olacak

Hükümetten emeklilere zam müjdesi Emekliyi umutlandırdı. Emekli maaşlarındaki maaş farkını kapatacağını açıklayan hükümet bakalım Emekliye şimdi nasıl bir yara açacak zam olacaksa Emekli Maaşına Ne Kadar Zam olacak
Emekli maaşlarına yapılacak zam şöyle olacak bana göre. Örn: az emekli maaşı olanlar ile çok emekli maaşı olanlar arasındaki fark kalkacak diye duyumlar aldım , iki maaşı toplayacaklar örn: 750 alan + 1200 alan = 1950 bu oranıda ikiye bölecekler ve emekli maaşlarını sabitleyecekler.

Resmi Gazetede yapılan açıklamaya göre 2010 Asgari Ücretleri Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere Ocak  Temmuz ayı arasında %3 , diğer aylar için enflasyona göre %3-%4 arası zam yapılacağı açıklandı.

2010 yılında primlerle birlikte Asgari ücret 503 TL olacağı kararlaştırıldı. 2010 yılı başından itibaren SGKya devredileceği ancak yeşil kart sahiplerinin sağlık harcamalarının program döneminde SGKya devredilmeyeceği öngörülüyor.

Sosyal güvenlik kuruluşlarının toplam gelirlerinin 83.6 milyar TL, toplam giderlerinin 115.4 milyar TL ve gelir gider farkının 31.8 milyar TL olması öngörülüyor.

GSYHya oran olarak, gelirlerin yüzde 8.13, giderlerin yüzde 11.22 ve açığın yüzde 3.09 olması hedefleniyor. 2010 yılında SGKya faturalı ödemeler, ek karşılıklar, emeklilere yapılan ek ödeme, devlet katkısı, hizmet akdiyle çalışanlar için 5 puan prim indirimi ve özürlü primi teşviki de dahil olmak üzere toplam 57.7 milyar TL tutarında ve GSYHnın yüzde 5.61i oranında bütçe transferi yapılması öngörülüyor.

İşsizlik Fonu
2010 yılında İşsizlik Sigortası Fonunun prim gelirinin GSYHnın yüzde 0.32si, faiz gelirinin GSYHnın yüzde 0.44ü, Fona yapılan devlet katkısının ise GSYHnın yüzde 0,11i oranında gerçekleşmesi bekleniyor. 5921 sayılı Kanun uyarınca, 2010 yılında Fonun faiz gelirinin yüzde 75ine tekabül eden 3.398 milyon TLlik kısmının Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamındaki projelerin finansmanında kullanılmak üzere merkezi yönetim bütçesine aktarılacağı, Fonun gelirlerinden 18-29 yaş arası genç istihdamı ve kadın istihdamını teşvik amacıyla uygulanan prim indiriminin maliyetine tekabül eden 137 milyon TLlik kısmının SGKya transfer edileceği öngörülüyor. Ayrıca, 196 milyon TL tutarında kısa çalışma ödeneği harcaması yapılması bekleniyor.

Bu çerçevede, Fonun toplam giderinin 5.011 milyon TLye ulaşması bekleniyor. Fon varlığının ise 45.5 milyar TL ile GSYHnın yüzde 4,42sine ulaşacağı tahmin ediliyor.2010 yılında elde edilmesi beklenen özelleştirme gelirlerinin 4.9 milyar TL tutarındaki kısmının Özelleştirme Fonuna aktarılması bekleniyor. Fonların kaynaklarının 4.3 milyar TL ile GSYHnın yüzde 0.42si, harcamalarının 4 milyar TL tutarla GSYHnın yüzde 0.39u, böylece 245 milyon TL tutarla fon sistemi finansman fazlasının GSYHya oranının yüzde 0.02 seviyesinde gerçekleşmesi hedefleniyor.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?