Manşetler

Buradasın: Sağlık » Genel Sağlık » Erkeklerde Göğüs Büyümesi (Şişmesi) Nedenleri Tedavisi
 

Erkeklerde Göğüs Büyümesi (Şişmesi) Nedenleri Tedavisi

Reklam

Jinekomasti, erkeklerde göğüs dokusunun şişmesi (Meme büyümesi) ile ortaya çıkan bir sağlık durumudur. Bununla birlikte göğüs dokuları daha da hassaslaşır. Bu sağlık durumu bazı hormonsal dengesizlikler nedeni ile ortaya çıkar. Jinekomasti tek bir göğsü ve ya her iki göğsü de etkileyebilir. Genellikle jinekomasti ciddi bir sağlık sorunu değildir Buna karşın rahatsızlıkla baş etmek oldukça güç olabilir. Bu sorun ile karşı karşıya kalan erkekler bazı durumlarda utanç duyabilirler.

Jinekomasti kendiliğinden kaybolabilir veya kendiliğinden iyileşmediği durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Rahatsızlığın en önemli belirtileri göğüs dokularında şişme ve göğüslerde hassasiyettir. Jinekomasti testosteron hormonunun belli bir seviyenin altında olması nedeni ile ortaya çıkar. Bu hormonsal dengesizliğin nedeni testosteron hormonunun azalmasına veya etkilerinin kaybolmasına neden olan sağlık sorunları olabilir.

Hormonsal dengenin bozulmasına neden olan faktörlerden bazıları şunlardır:

Doğal hormonsal değişiklikler

Testosteron erkek özelliklerini kontrol eden bir hormondur ve östrojen hormonu da kadınsal özelliklerin kontrolünden sorumludur. Östrojen hormonu erkeklerde de belli bir miktarda bulunmaktadır. Eğer bu hormonun seviyesi erkeklerde artış gösterirse ve testosteron hormonu seviyesinde azalmalar oluşursa bu durum erkeklerde göğüs dokusu büyümelerine yol açablir.

İlaç tedavileri

Bazı ilaç tedavileri erkeklerde göğüs büyümelerine neden olabilir. Bu ilaç tedavileri arasında anti-androjenler, anabolik steroitler ve androjenler, AIDS ilaçları, kaygı bozukluğu ilaçları, antidepresanlar, antibiyotikler, bazı ülser ilaçları, kemoterapi ve kalp rahatsızlığı ilaçları yer alabilir.

Sağlık sorunları

Bazı sağlık sorunları hormonsal dengenin bozulmasına neden olabilir. Bu sağlık sorunları arasında hipogonodizm, bazı tümör türleri, tiroit bezi fazlalığı, karaciğer rahatsızlıkları, siroz, böbrek yetmezliği ve düzensiz beslenme bulunabilir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?