Manşetler

Buradasın: Bayanlara Özel » Dekorasyon » Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?
 

Ev Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Reklam

dekorasyon ev renkleri - duvar boyası - duvar renk önerileri - duvar renkleri ev - Ev Dekorasyonu - Ev Dekorasyonu 2011

Bulunduğumuz ortamın renk ve ışıklandırmalarının ruh halimiz üzerinde büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Duvarlar, mobilyalar, aksesuarlar, perdeler? Her birinin rengi ayrı önem taşıyor. Ama biz bu yazımızda duvar renkleri üzerinde yoğunlaşacağız. Oturma odası, mutfak, yatak odası? Hangi tonlar hangi ortama uygundur, hangi duyguları ön planda tutar? gibi soruların yanıtını alacağız? Ufak renk oyunlarıyla da mutlu olabilirsiniz. Yeter ki o renk ayarını iyi tutturun?

Ev dekorasyonunda renk tercihi yaparken kullanacağınız boyanın ekolojik olup olmadığı, seçtiğiniz rengi hangi odada kullanacağınız gibi faktörleri önceden planlamanız ve tercihinizi ona göre yapmanız gerekiyor.

Ekolojik boyaları tercih edin!

Yoğun çevresel problemler yaşadığımız şu zamanlarda, her alanda olduğu gibi duvarlarımızda da çevreye zarar vermeyen boyaları tercih etmek gerekiyor. Artık küresel ısınma nedeniyle her alanda çevreyi kirletmemek için doğal kumaş, boya ve malzemeler tercih ediliyor. Boya firmaları da son zamanlarda bu tip ürünlerin üretimini arttırdı. Boyalar solvent içermediği için çevreye ve insana zarar vermiyor. En güzel yanı ise, su ile inceltildiği için kokmuyor olmaları
Odalara göre renk seçimi

Mekanlarda kullanılan renkler, dekorasyonun tamamlayıcı öğeleri arasında bulunuyor. Eğer boya yapacağınız odayı, daha çok akşamları kullanacaksanız, renk tercihinizi mutlaka kullanacağınız aydınlatma altında yapmalısınız. Canlı ve parlak renkleri çocuk oyun odası, yemek odası ya da mutfaklarda kullanabilirsiniz. Daha sakin bir atmosfer arıyorsanız, yeşil, mor ve maviyi tercih etmelisiniz. Yatak odası rahatlık ve sükunetin olması gerektiği yerdir. Bu yüzden sert kontrastların, ağır renklerin yerine yumuşak renkleri tercih etmelisiniz. Yemek odası duvarlarında doğal meyve renklerini andıranları kullanmak mutlu, sıcak ve davetkar bir atmosfer yaratmanızı sağlayabilir. Ayrıca bulunduğunuz şehrin iklimini de göz önünde tutmalısınız. Soğuk bölgelerde sıcak renkler, sıcak iklimlerde ise mavi ve tonları çok kullanışlıdır.
Mimaride renklerin önemi

- Dar alanların olduğundan geniş, geniş alanların da küçük görünmesi için renkler idealdir. Dar ve uzun olan mekanlarda uzun olan duvarı açık renk, kısa duvarı ise koyu renge boyamak gerekiyor.
- Bulunulan ortam içerisindeki bölümlerin tarif edilmesini kolaylaştırır. Ayrıca bulunduğunuz ortamı bir bütün olarak sunmak ya da mekanlar arasında geçişi sağlamak için renkleri kullanabilirsiniz.
- Eğer odanızın abartıdan uzak olmasını istiyorsanız, yalın renkler ile tüm pervazları ve duvarları aynı renge boyayabilirsiniz. Ya da pervazları duvarlarla aynı renge boyayıp, kapı ve pencereler için zıt bir renk seçebilirsiniz.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular