Manşetler

Buradasın: Haberler » Yaşam » Fetih 1453 Filmi Nerede Çekildi Ayrıntılı
 

Fetih 1453 Filmi Nerede Çekildi Ayrıntılı

Reklam

Türk sinemasının en pahalı Türk Filmi  Fetih 1453ün nerede çekildiği merak konusuydu.

Ataköyde bulunan tarihi Baruthane ,Edirne 2. Bayezid Külliyesi ve Alibeyköy de film için kurulan 100 bin metrekarelik set kullanıldı.

İşte ayrıntıları

 
 2009 nisan ayında hazırlıklarına başlanan filmin, ilk etabı eylül ayında, 4000 metrekarelik kapalı alana sahip stüdyoda çekildi. Rum Sarayı , Taht Odası, Edirne Sarayı , iç odaları vb. dekorlar inşa edilerek, filmin bazı iç mekanlarının çekimi yapıldı. 40 kişilik tasarım ve animasyon ekibi Doğu Roma ve Edirne Saraylarını aslına uygun olarak 3 boyutlu hazırladı ve 200 adet özel Spacelight ışık sistemi kullanıldı. Çekimler dört haftada tamamlandı.
 
2. Mayıs 2010 tarihinde başlanan filmin 2. etabında, Ataköyde Tokiye ait tarihi baruthane alanı çekimin merkezi durumundaydı. 25 dönüm arazi üzerindeki tarihi dokular da kullanılarak 14600 M2 dekor inşa edildi … Top döküm atölyesi, pazar alanlar, Cenova Limanı , kiliseler gibi mekanların hazırlanması için yedi ay çalışıldı.
Filmde , Era karakterinin büyüdüğü yer olarak göreceğimiz köy Kemerburgazda inşa edildi.

 Oyuncuların büyük çoğunluğu at ve kılıç eğitiminden geçirildi.
Çekimlerde 40 manda, ve 250 at kullanıldı. Savaş sahnelerinde yere düşen atların yaralanmaması için toprak kazılarak sünger zeminler oluşturuldu.
1. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Fetih 1453 Filmi Nerede Çekildi Ayrıntılı

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
deniz ak - 20.03.2013 - 17:02
bu filmi merak edenler için çok güzel ve filmin kendiside çok güzel