Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Eğitim » Fransız İhtilalinin Osmanlı Devletine Etkileri Nelerdir
 

Fransız İhtilalinin Osmanlı Devletine Etkileri Nelerdir

Reklam

fransız ihtilalinin osmanlı devletine olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir - fransız ihtilalinin osmanlı devletine olumlu olumsuz yönleri -  fransız ihtilalinin osmanlı devletine olumlu olumsuz etkisi,

Fransız İhtilali Ve Osmanlıya Etkileri

Fransız ihtilalinin sonuçlarına baktığımızda Osmanlı Devletine en önemli etkisi ortaya çıkan milleyetçilik akımları sonrasında Osmanlı egemenliğinde yaşayan uluslarda başlayan isyanlar sonrası Osmanlı Devletinin Balkanlarda güç kaybetmesi ve elinde bulunan toprakları birer birer kaybetmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır.

Fransız İhtilali ,Osmanlı Devleti?ni hem olumlu hem de olumsuz yönden etkilemiştir.
İhtilalin olumsuz etkisi,milliyetçilik hareketinin başlamasıyla Osmanlı ülkesinde birçok isyanın çıkmış olmasıdır.Sırplar,Yunanlılar,Bulgarlar,Romenler,Karadağlılar?milliyetçilik duygusunun yayılmasıyla ayaklandılar.Bu ayaklanmaların çıkmasında, başta Rusya olmak üzere Avrupa devletlerinin etkisi oldu.
İhtilalin olumlu etkileri ise şunlardır:
Osmanlı aydınlarının Fransız İhtilali ile ortaya çıkan ilkelerden etkilenmeleri sonucu devlet yönetimi çıktı.Tanzimat ve Islahat Fermanları,I. ve II.Meşrutiyet ve Jön Türklerin ortaya çıkışı bu ihtilalin etkisiyle olmuştur.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 
dilara - 08.10.2011 - 18:49
buneya