Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Soru Cevap » Gastrit nedir? Gastrit Belirtileri ve Tedavisi Kısaca
 

Gastrit nedir? Gastrit Belirtileri ve Tedavisi Kısaca

Reklam

Gastrit nedir? Gastrit Belirtileri ve Tedavisi Kısaca

Gastrit Nedenleri - Gastrit nasıl geçer ve gastrit hakkında bilmedikleriniz.

Genelde midenin iç tarafındaki zarın iltihaplanması sonucun da  ortaya çıkan bir  mide hastalığıdır. Ayrıca Mide iltihabı ve mide nezlesi de denilmektedir.

Hazırlayıcı nedenler : Ağır yemekler, fazla kuru veya sert yiyecekler, hamur işleri, tatlılar, acı ve baharatlı yiyecekler, alkol, fazla miktarda çay, kahve veya sigara içmek, yemek saatlerinin düzensiz olması, çabuk çabuk ve çiğnemeden yemek, fazla ilaç kullanmak, ateşli hastalıklar, karaciğer veya safra kesesi hastalıkları, kalp hastalıkları veya romatizmadır. Tedaviye başlamadan önce hastalığın nedenini tespit etmek gerekir.

Belirtileri : Mide ağrısı, bulantı veya kusma, baş ağrısı, iştahsızlık, aniden çıkan ateş, baş dönmesi, dilde beyaz pas, yorgunluk görülür. Midenin üzerine bastırlınca da ağrı hissedilir. Bu belirtiler özellikle ilk bahar ve son bahar aylarında artar.

Tedavisi : Perhiz ve istirahat şarttır. Hastalığı doğuran nedenler ortadan kaldırılır. Hafif yiyecekler yenir. Aspirin gibi ilçlar kullanılmaz. Yemekler, yavaş yavaş ve çok çiğnenerek yenir

 

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?