Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Soru Cevap » Gıybet Nedir? Gıybet Ne Demek Anlamı ve Hakkında Bilgi
 

Gıybet Nedir? Gıybet Ne Demek Anlamı ve Hakkında Bilgi

Reklam

Gıybet Nedir? Gıybet Ne Demek Anlamı ve Hakkında Bilgi

Gıybet, bir insanın arkasından hoşuna gitmeyecek şekilde konuşmak, dedikodu yapmaya denir. İslam dinimizin en büyük günahlarından biridir.

Gıybetin Türkçede anlamı Dedikodu ve çekiştirme olarak bilinmektedir. Hucurat suresi 12. ayette gıybet yapan kişi ölmüş kardeşinin etini yemeye benzetilmiştir.

Ayrıca başka birinin arkasından konuşulan her konu gıybet sayılmaz. Mesela bir insanın bir derdi var, sizde o insanın derdi için başka arkadaşlarınıza anlatarak çare aramaya ve arkadaşınıza zarar verebilecek şeyler söylememeniz gıybet olarak sayılmaz. Örneğin; (iddia tahminlerle olmayan, bir bilgiye dayanıyorsa) uyarmak gıybet kapsamına girmez. 

Gıybetin çeşitleri nelerdir?
1- İnsanın bedeni ile ilgili kusurlarını söylemek: Bir kişi hakkında "Kördür, topaldır, keldir, şaşıdır, kısa boyludur, uzun boyludur, çirkindir.." gibi kişinin duyduğunda hoşlanmayacağı kusurlarını söylemek gıybettir. Mesela, iki kişi evlendiklerinde damat tarafı; "Damat güzeldir, gelin çok çirkindir." veya gelin tarafı; "Damat kısa boyludur veya geline layık değildir." gibi sözler sarf etmektedirler. Bu tür sözler gıybettir.

2- İnsanın elbisesiyle ilgili kusurlarını söylemek: Bir kimse hakkında "Pantolonu kısadır, eteği uzundur, elbisesi eskidir, ceketi kirlidir..." gibi kişinin duyduğunda hoşlanmayacağı ayıplarını söylemek gıybettir.

3- Dünya işleri ile ilgili kusurlarını söylemek: Bir kimse hakkında "Terbiyesizdir, çok yer, çok uyur, ailesi çok gezer, evi temiz değildir..." gibi kişinin duyduğunda rahatsız olacağı sözleri söylemek gıybettir.

4- Ahlakı ile ilgili kusurlarını söylemek: Bir kişi hakkında "Kötü huyludur, acizdir, zayıftır, korkaktır, cimridir, öfkelidir..." gibi kişiyi rencide edici şeyleri söylemek gıybettir.

5- Asaleti ile ilgili kusurlarını söylemek: "Annesi hizmetçidir, babası çöpçüdür, kapıcıdır, çiftçidir veya ayakkabı boyacısıdır..." gibi kişiyi küçük düşürücü sözleri söylemek gıybettir.

6- Dini işleri ile ilgili kusurlarını söylemek: Bir kimse hakkında "Fasıktır, yalancıdır, anne ve babasına itaat etmez, zalimdir, namaza tembeldir, daha Fatihayı bile düzgün okuyamıyor, üçkağıtçıdır, helal ve harama aldırmaz..." gibi duyduğunda kişiyi rahatsız edecek kusurlarını söylemek gıybettir.

7- Gıybet sadece dil ile yapılmaz: Dil ile söylemek, ancak başkasına Müslüman kardeşinin bir eksikliğini anlattığın ve hoşuna gitmeyen bir vasfını belirttiğin için haram olmuştur. Bu bakımdan ta’rizen (gizlice) kendisinden bahsetmek, açıkça kendisinden bahsetmek gibidir. Bu hususta fiil de söz gibidir. İşaret, ima, dudak bükme, göz kırpma, yazı, hareket ve maksadı belirten her türlü söz, açıkça söylemek gibidir. O halde bunların tümü gıybet ve haramdır.

8- Gıybeti dinleyen de yapan gibidir: "Gıybeti dinleyen de gıybet edenlerden birisidir." (Taberani)

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?