Manşetler

Buradasın: Sağlık » Genel Sağlık » Gripten Koruyan Meyve Sebzeler
 

Gripten Koruyan Meyve Sebzeler

Reklam

Bağışıklığınızı Güçlendirin

Günlük olarak meyve ve sebze tüketmeyenlerden iseniz işte size günlük tüketebileceğiniz ve bazen hayati önem taşıyan meyveler ve sebzeler.Bu meyve ve sebzeleri tüketmeniz için bir değil bir çok neden bulunmaktadır ve en önemlisi de bağışıklık güçlendirici görevi görmektedirler.

Özellikle kış aylarında karşılaştığınız mükroplara karşı cephe alan bu meyve ve sebzeler; bağışıklık seviyenizi yüksek tuttuğu gibi aynı zamanda gripten ve nezleden de korumaktadır.Bununla birlikte meyveler aynı zamanda kalp hastalıklarını ve kanser riskini azaltır.

İşte bütün bu nedenlerden dolayı aşağıdaki 5 meyveyi ihmal etmeyin.

Meyveler
Greyfurt

Greyfurt C vitaminiyle dolu olmasının haricinde limonoid adlı bir bileşime sahiptir. Bu bileşim kolestrolü düşürebilir. Kırmızı çeşitleri ise kanserle savaşan likopen kaynağıdır.
Muz

B6 vitamini için en yüksek kaynak olan muzlar aynı zamanda yorgunluğa, depresyona, strese ve uykusuzluğa yardımcı olur. Muzlar yüksek magnezyuma sahiptir bu da kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olur. İçerdiği potasyum ise sizi kalp hastalığından ve yüksek tansiyondan korumaya yardımcı olur.
Elmalar

Beslenmenizdeki en popüler antioksidan kaynağı elmalardır. Bir elma 1,500 mg?lık C vitamini ile doludur. Elmalar flavonoid içerir ve bunlar da sizi hastalıklardan ve kanserden korur.

Sebzeler
Papaya

Papayalar gribi sisteminizden atmanıza yardımcı olur. Beta-carotene, papayalardaki C ve E vitamini sisteminizdeki iltihabı ve astım etkilerini azaltır.
Kızılcık

Kızılcık (yaban mersini) sık tüketilen meyve ve sebzelerden daha çok antioksidana sahiptir. 1 porsiyonu 5 porsiyon brokoliye eşittir. Kızılcıklar doğal probiyotiklerdir, sindirim sisteminizdeki iyi bakteri seviyesini arttırır ve sizi besin zehirlenmesinden korur.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?