Manşetler

Buradasın: Faydalı linkler » Eğitim » Gündüz Yön Bulma Nasıl Yön Bulunur?
 

Gündüz Yön Bulma Nasıl Yön Bulunur?

Reklam

Gündüz Yön Bulma Nasıl Yön Bulunur?

Günlük hayatımızda çoğu zaman yön bulma problemleri ile karşılaşırız. Özellikle gündüz yön bulma çabaları en çok rastlanan durumlardır. gündüz yön bulma birçok teknik ve yöntem kullanılarak yapılabilmektedir. Kişilerin ilk olarak hangi yöne gitmek istediklerini tam olarak belirlemeleri ve ona göre hareket etmeleri doğru yön bulma işleminde önemlidir. Yön bulma işlemlerinde o anki durum ve eldeki araçlarda önemli ölçüde etkili olmaktadır.

Gündüz yön bulma tekniklerinden en önemlileri şunlardır; güneşin doğuş ve batış yerine göre gündüz yön bulma, mekanik saatler kullanarak gündüz yön bulma, camilerdeki yapıları kullanarak gündüz yön bulma, mezar taşlarının oluşumuna göre gündüz yön bulma, taşların ve ağaçların yosun tutan kısımlarına bakarak gündüz yön bulma, Karınca yuvalarının yapısını kontrol ederek gündüz yön bulma ve en önemlisi pusula ile gündüz yön bulma gibi birçok teknik ve yöntem bulunmaktadır.
Bu yöntemlerin hepsinin belirli yönleri bulmada kullanıldığı unutulmamalıdır. Güneşin doğuş ve batış kısmını kontrol ederek doğu ve batı yönleri bulunabilir. Yine aynı şekilde mekanik saati kullanımı ile de güneşin o anki durumuna bakarak yön bulma işlemleri yapılır.

Bununla beraber camilerin minare kapıları güney yönündedir. Özellikle ormanlık ve kayalık alanlarda ağaç ve taşların doğa olayları sonucunda kuzeye bakan kısımlarında yosunlaşma olduğu görülür, böylece kuzey yönü bulunabilir. Yine mezar taşlarının dizilişlerinden de yön bulmak mümkündür. Özellikle dini inançlara göre mezar yapıları çeşitli yönleri göstermektedir. Müslüman mezarlarında yüz tarafı güney yönünü göstermektedir. Karınca yuvaları da yön bulmada bazı zamanlarda yardımcı olmaktadır, yuvaların giriş kısımları güneye doğru yönelerek oluşturulur. Bunlara ek olarak günümüzde gündüz yön bulma da kullanılan en önemli ve pratik araç pusulalardır. Pusula üzerindeki yön simgeleri işe hangi tarafa gideceğimize kolaylıkla karar vermemiz mümkündür.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?