Manşetler

Buradasın: Sağlık » Genel Sağlık » Güneş koruyucusu nasıl seçilmeli?
 

Güneş koruyucusu nasıl seçilmeli?

Reklam

Güneşin deri üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?

Güneşin D vitamini sentezindeki olumlu etkilerinin yanında akut ve kronik olmak üzere iki grup olumsuz etkisi bulunur. Akut yan etkiler yanık ve alerji, kronik yan etkiler ise fotoyaşlanma ve deri kanser riskinde artış şeklinde olur.

Güneşten özellikle korunması gereken kişiler kimlerdir?

Beyaz tenli, mavi gözlü ve çilli kişiler güneş hasarına daha yatkın olur ancak herkesin cilt yapısına uygun güneş koruyucularla güneşten çocukluk yaşlarından itibaren korunması gerekir.

Güneş koruyucu seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Güneş koruyucu seçiminde her türlü cilt bakım ürünü seçiminde olduğu gibi dermatolog görüşü almak gerekir. Güneş koruyucunun hem UVB hem de UVA?ya karşı etkili olması, kişinin cilt yapısına uygun olması, aynı zamanda nemlendirme ve antioksidan faktörler içeren dermatozkozmetik bir ürün olması gerekir.

SPF nedir?

SPF sun protective factor yani güneşten koruyucu faktör kelimelerinin kısaltmasıdır. UVB?ye karşı etkinliği yansıtır. Güneş koruyucun UVA?dan korumasına dikkat edilmelidir. Güneş ışığının yoğun olduğu aylarda açık renklilerin minimum SPF 30 güneş koruyucular kullanması önerilir. Kış aylarında kullanılan nemlendirici ve makyaj ürünlerinin içinde de güneşten koruyucu bulunmasına dikkat edilmelidir. Oluşmuş hasarı giderici cilt bakım ürünleri ve kimyasal soyma, lazerle cilt gençleştirme gibi dermatolojik tedavi seçenekleri açısından dermatolog yardımı alınması önerilmektedir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?