Manşetler

Buradasın: Biyografi » Kim Kimdir » Halid Bin Velid Kimdir Resimleri ve Biyografisi
 

Halid Bin Velid Kimdir Resimleri ve Biyografisi

Reklam

Halid Bin Velid Kimdir Resimleri ve Biyografisi

Halid Bin Velid (Arapça: خالد بن الوليد, d. 592 - ö. 642) Seyfullah (Allahın kılıcı) olarak da bilinen Arap komutan. Hudeybiye Antlaşması sonrasında Müslümanlığı seçene kadar Kureyşlilerin saflarında, sonrasında İslam devletinin emrinde savaşmıştır. Kureyşlilerin Uhud Savaşında yenilmemelerinde kilit rol oynamış, emrindeki süvarilere yaptırdığı manevra ile Müslümanların yenilmesini sağlamıştır. Müslüman olduktan sonra Bizans ve Sasanilere karşı zaferler kazanmıştır. Bunların en dikkat çekeni Yermük nehri kıyısında Bizans ordusunu bozguna uğrattığı savaştır. Katıldığı yüzü aşkın savaşta yenilgiye uğramamıştır. Halid bin Velid savaş kaybetmemiş nadir komutanlardandır.[kaynak belirtilmeli]
Suriye ve İranı üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde İslam devletine bağlamıştır. Fetihleri Anadoluda Kahramanmaraşa kadar uzanmıştır. 638 yılında Ömer ibn Hattab tarafından ordu komutanlığından alınıp idari bir göreve verilmiştir. Bir yıl sonra bu görevden istifa etmiştir. 642 yılında savaş meydanında ölmediğine üzülerek yatağında eceliyle can vermiştir.


Gençliği ve Kökeni

Halid bin Velid yaklaşık olarak 590 yılında dünyaya geldi. Annesi Lübabe ve babası ise Mahzum ailesinden Veliddir. Ailesi (Mahzum kabilesi) askeri konularda uzmanlaşmış ve imtiyazlı bir Kureyş kabilesidir. Gençliğinde mızrak, yay ve kılıç kullanmayı ve süvariliği öğrendi.
Müslümanlık Öncesi

Bedir Savaşına katılmayan Halid Uhud Savaşında ilk defa Müslümanlara karşı savaşmıştır. Bu savaşta emrindeki atlıları Müslümanların arkasına sarkabilecek bir biçimde konuşlandırmıştır. Buna karşılık Muhammed bu atlıların yolunu savunmaları için elli okçuyu görevlendirmiştir. Savaşın başında Müslümanların üstün gelmeleri ile okçular konumlarını terkedince, Halid bin Velid fırsatı değerlendirip Müslüman ordularını emrindeki süvariler ile arkadan sıkıştırmıştır. Bu hareketi ile Halid bin Velid savaşın seyrini değiştirmiş ve Mekkelileri yenilgiden kurtarmıştır fakat savaşta bir galip taraf yoktur. Bu savaştan sonra Hendek Savaşında son kez Müslümanlara karşı savaşmıştır. Hudeybiye Antlaşmasından sonra daha önceden Müslüman olan kardeşi Velid aracılığı ile Müslüman saflarına katılmıştır.
Muhammed zamanı

Üç ay sonra Medineye ulaştı, Muhammed Gassanid yönetimindeki Suriyeye bir elçi göndermişti, elçi Bizans imparatoruna İslamiyet çağrısı yapan bir mektup gönderdi. Ancak Mute yakınlarında elçinin yolu kesildi ve elçi öldürüldü. Haber Medineye ulaştığında Halidin öfkelenmesine sebep oldu. Gassanidin bu acımsız hareketine karşı bir sefer düzenlemek istedi. Muhammed, Zeyd bin Hariseyi ordunun başına atamıştı. Zeyd ölürse, komuta Cafer bin Ebu Talipe ve eğer o da ölürse, komuta Abdullah bin Ebu Revahaya geçecekti. Eğer üç komutanda ölürse aralarından seçecekleri kişi komutan olacaktı.
Bir yıl sonra 630da, Müslümanlar Medineden ilerleyerek Mekkeyi fethetti. Mekke fatihi Halid bin Velid, dört farklı orduyla dört ayrı yerden Mekkeye girerek fethi tamamladı. Sonraki yıllarda Huneyn ve Taif kuşatmalarına katıldı.
İslam peygamberi Muhammed, onun hakkında "Hâlid Allahın Kılıcıdır" buyurmuştur. Yine Hâlid hakkında: "Hâlid bin Velide gelince, o herşeyini sizin için vermiştir, nesi var nesi yok harplerde Allah yolunda sarfetmiştir." demiştir.(Ebû Dâvûd, Sünen, I, 163).
Ebu Bekir zamanı

Ebu Bekir, "Analar Halid gibisini doğurmakta acizdir." sözü ile Halid Bin Velidin ne kadar kahraman olduğunu açıklamaktadır.[1]
Ömer zamanı

Ömer, Halidi başkomutanlıktan azlettiği mektubu Yermukta savaşta bulunan orduya gönderir. Mektupta Halid başkomutanlıktan azledilir, yerine Ebu Ubeyde bin Cerrah başkomutan tayin edilir. Savaş esnasında mektup Ebu Ubeydeye ulaşır. Savaş sırasında bu haber askerlerin moralini bozabilir endişesiyle Ebu Ubeyde mektubu saklar. Savaş bittikten sonra Ebu Ubeyde mektubu Halide gösterir. Halid hiç kırgınlık yaşamadan emre itaat edip Ebu Ubeydenin emrine girer.[1]

1. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Halid Bin Velid Kimdir Resimleri ve Biyografisi

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?