Manşetler

Buradasın: Bayanlara Özel » Hamilelik Dönemi » Hamileyken İlaç Kullanılırmı?
 

Hamileyken İlaç Kullanılırmı?

Reklam

Hamileyken İlaç Kullanılırmı?

Hamilelik zamanların da ilaç kullanmanın anne ve bebeğin sağlığına zarar verdiğine dair geçmişten gelen bir çok söylenti vardır. Bu söylentilerin tamamen hurafeden ibaret olduğu ve bu kanının yanlış olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Hamilelikte ilaç kullanılamaz söylentisi için uzmanlar hem anne hemde bebeğin sağlığını riske atabilir diyorlar.  

Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Süleyman Tosun “Bu dönemde ilaç kullanılmaz’ yanlış bir inanıştır. Uzman doktorun gerekli gördüğü durumlarda verdiği ilaç kullanılmalıdır. Aksi takdirde daha tehlikeli hastalıkların gelişme riski artar” dedi. Peki hangi durumlarda bu özel dönemde ilaç kullanılabilir?
Birçok kadının hayali olan anneliğe giden süreçte hamilelik dönemi çok özel, özel olduğu kadar da dikkat edilmesi gereken zaman dilimidir. Bu dönemde anne adaylarının özellikle üst solunum ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı dikkatli olması gerekir. Hastalıkların gelişim sürecinde mahalle hurafesi olarak nitelendirilen ‘Hamilelikte ilaç kullanılmaz!’ söylemlerinin dikkate alınması istenmeyen çok ciddi hastalıkların gelişmesine sebep olabilir.

Bahçeci Sağlık Grubu Umut Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Süleyman Tosun hamilelik döneminde yaşanabilecek hastalık sürecinde ilaç kullanımı hakkında şu bilgileri verdi:

“Hamilelik çok özel bir durumdur. Vücudun bebeği kabul etmesi için gereken sürede bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara yakalanma riski artabilir. Üst solunum yollarındaki gribal enfeksiyon ‘hamilelikte ilaç kullanılmaz’ yanlış düşüncesiyle zatürreye bile dönüşebilir. İdrar yolları enfeksiyonu da sık rastlanan bir tablodur. Anne adayının mutlaka bu durumlarda uzman hekime başvurması, hekim tarafından verilen reçetedeki ilaçları kullanması gerekir. Aksi takdirde istenmeyen tablolar gelişebilir. ”

İlaç kullanma durumları
Şehir hurafelerinden olan ve mahalle baskısı bile oluşturan ‘Hamilelikte ilaç kullanılmaz’ yanlış bir düşüncedir. Gebelik döneminde antibiyotik dahil gerekli görülen dönemlerde ilaç kullanılabilir. İlaç kullanımı uzman doktorun veya doktorların birlikte vereceği bir karardır.
Doktor tavsiyesi dikkate alınmalı, anne adayı tarafından ilaç kullanması gerektiği inkar edilmemelidir. Böylece hem anne adayı hem sağlıklı hamilelik hem de sağlıklı bir bebeğe sahip olmak mümkün olur.”

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?