Manşetler

Buradasın: Biyografi » Kim Kimdir » Harry Houdini Kimdir? Resimleri ve Biyografisi
 

Harry Houdini Kimdir? Resimleri ve Biyografisi

Reklam

Harry Houdini Kimdir? Resimleri ve Biyografisi Harry Houdini ölümü ve Harry Houdini kimdir hakında bilgiler için yazımızın devamına bakınız.

Harry Houdini, asıl adı Erik Weisz (24 Mart 1874 - 31 Ekim 1926), Macar asıllı ABDli illüzyonist. Özellikle, bağlı durumda girdiği kilitli bir sandıktan kurtulma numarasıyla ünlüdür.
Macaristandan ABDye göç etmiş bir hahamın oğluydu. Küçük yaşta trapezciliğe başladı. 1894te evlendiği Wilhelmina Rahner, sonraları Beatrice Houdini adıyla sahne gösterilerinde kendisine yardımcı oldu. 1900lerin başlarında Houdini zincir, kelepçe, ip gibi bağlardan ve kilitli sandıklardan kurtulma gösterileri ve tehlikeli numaralarıyla uluslararası düzeyde ün kazanmıştı. Encyclopedia Britannicanın 13. basımına (1926) yazdığı gözbağcılık maddesinde, başarısını bir ölçüde büyük fiziksel gücüne ve hafif çarpık bacaklı oluşuna bağlıyordu. İğneleyici bir mizah anlayışı olan Houdini sonraları, Britannica okurlarının, bacaklarındaki çarpıklıkla bağlardan ve kilitlerden kurtulması arasında ilişki kurmaya çalışacaklarını umduğunu söylemişti. Tipik gösterilerinden birinde Houdini, zincirlerle bağlanmış durumda bir sandığın içine konuyor, sandık kilitlenip halatlarla bağlandıktan sonra ağırlık eklenerek bir tekneden suya bırakılıyor ve suyun altında sandıktan çıkan Houdini tekneye dönüyordu. Gene açık havada gerçekleştirdiği başka bir gösterisinde, yerden yaklaşık 23 m yükseklikte ve baş aşağı asılı durumda, üzerindeki deli gömleğinden kurtuluyordu.
Houdini, düşünce okuyanlar, medyumlar gibi doğaüstü güçleri olduğunu öne sürenlerle mücadele ederek bunların şarlatan olduğunu, doğal yollar ve çeşitli hileler kullandıklarını öne sürüyordu. Bu konuda Miracle Mongers and Their Methods (1920; Mucize Tüccarları ve Yöntemleri) ve A Magician Among the Spirits (1924; Ruhlar Arasında Bir Büyücü) adlı kitapları yazdı. Bütün bunlara karşın Houdini ve karısı ilk ölenle sağ kalanın iletişim kurmaya çalışacağı bir ruh çağırma deneyi yapmaya karar verdiler. Houdini daha önce öldü ve karısı, kendi ölümünden (1943) bir süre önce deneyin başarısız olduğunu açıkladı.
Adını Fransız gözbağcı Jean-Eugéne Robert-Houdinden alan Houdininin, The Unmasking of Robert-Houdin (1908; Robert Houdinin Maskesini Çıkartmak) adlı bir kitabı daha vardır. Ayrıca Harry Houdininin pijama cebi (ustunde HH harfleri bulunan ve Harry Houdiniyi temsil eden) ölümünden önce 2.500 dolara fakat ölümünden sonra 3.000 dolara satılmıstır.
1. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Harry Houdini Kimdir? Resimleri ve Biyografisi 2. Resmi büyütmek için üzerine tıklaHarry Houdini Kimdir? Resimleri ve Biyografisi
3. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Harry Houdini Kimdir? Resimleri ve Biyografisi 4.Resmi büyütmek için üzerine tıklaHarry Houdini Kimdir? Resimleri ve Biyografisi
5. Resmi büyütmek için üzerine tıkla Harry Houdini Kimdir? Resimleri ve Biyografisi 6. Resmi büyütmek için üzerine tıklaHarry Houdini Kimdir? Resimleri ve Biyografisi

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?