Manşetler

Buradasın: Sağlık » Genel Sağlık » Horlama Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır
 

Horlama Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Reklam

Horlama Nedenleri ve Tedavisi Nasıl Yapılır

Horlama günlük hayatımızı, aile yaşantımızı bazen çok olumsuz etkileyebilecek bir hastalıktır. Horlamanın genel tanımı üst solunum yolarındaki daralmalar ve tıkanıklığın sebep olduğu ve nefes alıp verirken çıkan çoğu zaman yüksek dozajlı sestir. İçerisinde bulunduğumuz zamanda yapılan araştırmalara göre özellikle erkeklerde bayanlara göre çok daha fazla horlama görülmektedir. Yaklaşık olarak erkeklerin % 70’lik bir kısmı bu horlama sıkıntısı ile karşı karşıyadırlar. Kadınlarda ise 35 veya 40 yaşlarından sonra görülmeye başlayan bir rahatsızlıktır. Kadınlar da kesin sebebi bilinmese de menopoz ile beraber daha fazla sıklaştığı bilinmektedir.

Peki horlamaya yol açan sebepler nelerdir. Genelde geniz eti olan ve burun eğriliği bulunan insanlarda fazlaca görülür. Bunun yanında sinüzit, dilin büyük olması, aşırı şişman olma, damak sarkıklığı, konka hipertrofisi, bademcikleri büyük olması, alt çenenin küçük olması vb sebepler ile horlama fazlaca görülmektedir. Horlama tedavisinde yapılması gerekenlere gelirsek öncelikle horlamaya neyin sebep olduğunun iyice araştırılıp bilinmesi gerekmektedir. İyi bir teşhis her zaman iyi bir tedavi demektir.

Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi olmayan durumlarda ise ilaç tedavisi ile durum tedavi edilebilmektedir. Bazı durumlarda geniz eti ve bademcik ameliyatı sorunu kökten çözecektir. Erişkinlerde sıklık ile rastlanan durum küçük dil, küçük çene, yumuşak damak gibi sorunlarda ise gerekli cerrahi müdahale yapılarak çözüm giderilir. Bu cerrahi müdahalelere horlama cerrahisi adı verilmektedir.

Yorum Bırakın

Yorumunuzu Buraya Yazın!

İsminiz
E-Mailiniz
Yorumunuz
 

Bu içerik İçin Yorum Yapılmadı. İlk Olmak İster misin?